Zakázaný Bůh

Generál bez vojska (E13)

(epizóda)

Cesta Františka kardinála Tomáška od tajného svěcení k symbolu Sametové revoluce... „V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa!“ řekl na konci mše konané u příležitosti svatořečení Anežky České 25. listopadu 1989 František kardinál Tomášek, a postavil se tak na stranu demonstrantů, kteří chtěli konec vlády komunistické strany. Bylo to v podstatě završení pozoruhodného příběhu kněze z Moravy, který byl po komunistickém puči tajně vysvěcen na biskupa, internován, aby se pak stal kompromisem ve vyjednávání vlády s Vatikánem a nahradil v pozici pražského arcibiskupa Josefa kardinála Berana, odstraněného do nedobrovolného exilu. Zároveň byl delegátem Druhého vatikánského koncilu, kde přednesl oceňovanou řeč o vztahu katolické církve k pravoslaví. Při uvolnění v roce 1968 volal po náboženské svobodě. Později odmítl podpořit Chartu 77, ale díky svým poradcům Oto Mádrovi a Josefu Zvěřinovi se v průběhu osmdesátých let stále častěji dožadoval dodržování lidských práv. Zejména nástup papeže Jana Pavla II., petice Antonína Navrátila žádající náboženskou svobodu a pouť na Velehradě v roce 1985 mu ukázaly, že není „generálem bez vojska“, jak jej komunisté posměšně nazývali. František kardinál Tomášek se dožil pádu komunistického režimu i vysněné návštěvy papeže v Československu. Boj katolické církve s totalitním režimem skončil vítězstvím. (Česká televize)

otík

Logický závěr seriálu - český biskup a kardinál František Tomášek balancuje mezi komunistickou mocí a českou katolickou církví, snaží se zároveň dodržovat politiku Vatikánu a zachovat si svou důstojnost. Převrat v roce 1989 ovšem ukázal, že byl i ve stáří silnou osobností a dokázal vše ukočírovat tak, jak si to jeho předchůdce kardinál Beran jistě představoval. Závěr seriálu přináší pár komentářů historičky Jitky Jonové, kterou osobně znám ze svých studií teologie na CMTF UP v Olomouci a tímto ji moc a moc zdravím. Dobrý závěr seriálu, který jako katolík velmi oceňuji a díky ČT za jeho výrobu. ()