Karlos80

Po velkém nadšení po třetím posledním dílu ("Mark colpisce ancora") z této Massiho poliziesco trilogie, když už jsem to vzal takto obklikou, musím přiznat, že zde jsem byl trochu mírně zklamán. Nerad hraji na nějaké silnější a slabší články, ale tento díl se mi z mého pohledu jevil skutečně jako ten nejslabší, jednička byla o kapánek lepší a trojka byla nejlepší, ale tam už Mark nehrál komisaře Terziho nýbrž Pattiho, tajného důstojníka pro odhalování narkotik. Film začíná, jak jinak, než velkolepě, když nějaký tajný sniper na dálku odstřelí právě čerstvou nevěstu před kostelem. Jak čas plyne, tak se vlastně dozvídáme, že tento sniper sám sebe nazývající sfingou (jeho znak je u každé vraždy) je ve skutečnosti poblázněný, šílený muž, který nedávno utekl z instituce pro kriminálně duševně nemocné. Ale zde bych nerad předbíhal, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Mladý policista Terzi (se kterým chce on ostatně jako s jediným mluvit) se postupně přes labyrint intrik a podvodů dostává na kobylku celému tomuto spletitému případu, v němž má za úkol zjistit na koho je on napojen a proč tak činí. Jeho ultimátum, které on dal městu Janov, je totiž nekompromisní (zabíjení budou pokračovat, jestliže Benzi-Cobb, starý přítel Marka Terziho, soudce nejvyššího soudu a prominentní obchodník známý už z jedničky, nespáchá sebevraždu na veřejnosti!). Zde to byl šílenec, ve trojce terorismus a obchod s narkotiky, v jedničce něco podobného vyjma terorismu. Tedy samá zajímavá v té době v Itálii tolik ožehavá témata. Pokud bych si měl vybrat, tak tento film, co se týče příběhu, byl pro mne asi nejzajímavější a nejpřitažlivější, bohužel, to není všechno, jde přece jen o výslednou práci a o to, jak se to mezitím všechno upeče. Peklo se pěkně alespoň ze začátku, po sniperovi v akci následují loděnice a senzační automobilová honička. Vůbec prvních dvacet minut se nese v duchu akce (honička, pronásledování, střelba), pak film trochu sleví ze svého tempa, ale sem tam je pořád nějaká ta akce (kino, další oběť snipera zastřelená na dálku ve okně) a mrtví stále přibývají. Další vzrušující scéna přijde rovněž jako v úvodní části, zde však cca dvacet minut před koncem je to scéna ve skladu, kdy si Mark poradí s přesilou. Finální konfrontace, bohužel, tak silná není, čekal jsem trochu něco jiného. Film špatný rozhodně není, obsahuje všechno, co by měla kvalitní eurokrimoška mít, vévodí ji moc pěkný zvukový doprovod, je zde sousta pěkných pohledných žen, scény jsou patřičně dramatické s množství násilné akce, střelby, různých honiček a divokého automobilového pronásledování. "Mark il poliziotto spara per primo" je tedy hodnotné pokračování jedničky, z mého pohledu o něco málo slabší, v jednotlivých scénách trochu nevyvážené, ale i tak ke klasice žánru tento film patří, zvláště když ho měl na starosti specialista v žánru poliziotteschi Stelvio Massi, který vypadal jako boss největší! ()

Martin741

.. a zase karel Chrocht a jeho kecy. U Polizzioteschi filmov mam jeden svinsky velky problem : nemam sa o koho ani o co opriet - kvalitni komentatori csfd ako tron, POMO, pan Hnedy, Radek99 .... Snorlax, mchnk prakticky polizzioteschi nekomentuju a nepozeraju. Tak tu mam len miestneho debila. No a zase sa s Karlom rozidem, ako polizzioteschi je to slabe, plane kulisy, plane dialogy, tempo takmer ziadne ... fakt ako, dvojky su regulerne podradne filmy, tato trilogia je toho krasnym dokazom. 40 % ()