Doktor Vlimmen (Peter Faber), jakási holandská obdoba Jamese Harriotta, působí jako veterinář na holandském venkově. Jeho moderní metody, liberální názory a soukromý život považuje mnoho konzervativně-křesťanských venkovanů za skandální. Jeho společensky přijatelnější kolega doktor Treeborg (Manfred de Graaf), který se o zvířata a jejich poněkud chudé majitele nestará tolik, má tak větší šanci být ustanoven veterinářem na veřejných jatkách a stát se tak nepostižitelným. Oba veterináři proti sobě připravují žaloby, do jejichž přípravy se tak zapojí i Vlimmensův jediný přítel, právník, s nímž pravidelně navštěvuje Antverpy. (mac000)

Willy Kufalt

Doktor Jan Vlimmen, muž s bohatou praxí a znamenitými schopnostmi ve svém oboru, se ocitává ve spárech zuřící okolité společnosti. Pro svůj lehce kontroverzní soukromý život, pro své nekomformní názory na svět, pro své revoluční metody, jimiž vzbudil vedle obdivu také odpor. Mírně svérázná postava odhodlaného a svými postoji i nekompromisního veterináře Peteru Faberovi nesmírně sedla, zhostil se jí opět s obrovským gustem. Po tomhle (již čtvrtém viděném) filmu jsem si Fabera definitivně oblíbil a začínám mít radost z každého filmu, v němž můžu tohoto charismatického herce z Nizozemí vidět. Poctivé drama jednotlivce (nejen) na pozadí doby se může navíc pochlubit i kvalitní atmosférou měšťanského venkova z meziválečného období, během něhož se většina příběhu odehrává. Ponurá nálada a temné osvícení mnoha exteriérů dodávají výsledku na silné působivosti stejně jako Koopmanova hudba. Vedle všech již zmíněných kladů nutno vyzdvihnout i řadu scén, které zachytávají náročné veterinářské zákroky – ty jsou zde nasnímané velmi realisticky, jak jsem to snad v žádném jiném filmu neviděl a budí úplně autentický dojem, což mě svým způsobem fascinovalo. Doktor Vlimmen je stručně a jednoduše evropský filmový kumšt 70. let v plné parádě! 95% ()