Psychologické bohatství tohoto původně čtyři a půl nebo možná dokonce devítihodinového filmu, v oné době celkem výjimečné, obdařilo poprvé film románovými výrazovými prostředy. Stroheim navázal na griffithovský realismus, ale proti jeho trochu staromódnímu viktoriánskému ideálu romantických hrdinů postavil v zolovském duchu živé, plnokrevné typy, jejichž vývoj určovaly psychologické a fyziologické dispozice a prostředí. Příběh je příliš determinován ortodoxně chápaným naturalismem - dnes například ruší určité dekadentní schválnosti, ale řeč němého filmu a zvláštní dusivá atmosféra jsou dodnes opravdu strhující. V realistickém výrazu film vykresluje ničivé následky, které zanechává v chování a konání trojice maloměšťáků vášnivá touha po penězích. V závěru dosahuje režisérův divoký romantismus takřka epické šířky - sokové vzájemně spojení pouty, umírají krátce po sobě v pustinách Údolí smrti, žízniví, ale zasypaní zbytečným a zakrváceným zlatem. Velký realista Stroheim, mistr v oživování charakterů, vášní, věcí, které mu hrály přes množství významotvorných detailů, se po výrazném, producenty vynuceném zkrácení snímku odmítl k tomuto dílu hlásit a nikdy ho v konečném sestřihu ani neviděl. (oficiálny text distribútora)

Auvajs

Viděl jsem tu skoro čtyřhodinovou verzi a rozhodně nelituju. Jen jsem trochu na rozpacích, jestli tohle vůbec nazývat "film", vzhledem k tomu, jak je to podrobné, pomalé a epické. A poskládané z fotek. ()

PetraMishka

Film je dokonalým rozborem slova chamtivost, který je předveden nejen na ústřední trojici, ale i na dalších postavách, kdy každý jednotlivý motiv je rozebrán z více pohledů. Dnes jsem viděla dlouhou zrestaurovanou verzi a po hodině jsem litovala, že jsem nezačala tou zkrácenou. První hodina představuje minimum hraných částí a je sledem vystřižených scén sestavených z fotografií. Další tři hodiny jsou již na tom lépe a více odpovídaly pocitu, že něco takového bych chtěla vidět po zkrácené verzi, pokud by mě film nadchl. A rozhodně musím uznat, že ano, protože výkon ústřední trojice, kdy každý svou chamtivost podporuje a vyjadřuje jinak, je dokonalý. A finále mému hodnocení přidává ještě jednu hvězdičku. ()

gurmanfilmu

Na dobu vzniku až neuvěřitelně mrazivé dílo. Viděl jsem čtyřhodinovou verzi, která alespoň nastiňuje většinu vedlejších zápletek(další dvě milostné dvojice). Ručně malované sekvence mi vyrazily dech a závěr filmu jakbysmet. SPOILER: Naprosto geniální je scéna, ve které se McTeague smíří se svým osudem a vypustí z klece ptáka, který však daleko nedolétne a padá na zakrvácené zlato. Přesně v tom spočívá kouzlo tohoto filmu. Film vás mrazí, ukazuje odvrácenou stranu člověka, ale zároveň nemůžete od filmu odtrhnout oči. Zbývá jen doufat, že bude film někdy uveden na Blu-Ray, či se snad někde v archivech nebo u sběratelů najdou další scény, aby doplnily tuto nekompletní verzi, která se do dnešního dne zachovala. Torzo Chamtivosti je i tak nesmírně strhující ()

mikroslar

Chamtivost dodnes považuji za jeden z největších pokusů posunout němou kinematografii mezi dramatická umění schopná nejen bavit, ale také zpodobovat realistické příběhy a konkurovat tím nejen divadlu, ale i literatuře, protože jde bez nadsázky o filmový román- rozsahem i šíří vykreslení postav, jejich motivací a psychologie. Viděl jsem čtyřhodinovou verzi a upoutala mne. Důsledný realizmus, bez patosu a přehnané exprese je odzbrojující. stačí se ponořit do dusné atmosféry a sledovat osudy postav a sledovat jejich příběh. ()