Skleněná oblaka

• angličtina Clouds of Glass
Ukážka z filmu
Krátkometrážny / Poetický
Československo, 1958, 20 min

Malý chlapec sleduje brzy ráno loučení svého otce s dědečkem. Během dne si pak hoch hraje s modelem letadla. Pouští jej z cihlového komína, odkud model spadne na blízký skleník a rozbije tabuli skla. Chlapec uteče až na kraj blízkého letiště. Mezitím se jeho invalidní dědeček snaží spravit poškozený model letadla. Na stěnách visí fotografie z jeho mládí, kdy létal jako pilot, ale po úrazu mu museli amputovat nohu. Hoch se na letišti dostane do opuštěného letadla, kde si hraje v kabině. Poté sleduje zdáli start tryskového vojenského letounu, který pilotuje jeho otec. Chlapec na něj marně volá, aby se vrátil. Po krátké chvíli opojné volnosti z letu však nastane tragédie. Dědeček s chlapcem čekají u operačního sálu, kde se lékaři snaží marně zachránit pilotovi život. Starý muž oplakává mrtvého syna, vnuk je ale stále přitahován atmosférou letiště. Symbolický obraz letadla letícího nad oblaky postupně splývá s nebeskou modří... (oficiálny text distribútora)

barabura

Vzhledem k tomu, že můj otec zemřel podobně tragicky a já jsem byla ještě mimino a tak jsem to prakticky neprožila, tak mi tento film velice živě dává prožít a procítit ten citovej masakr, co by se ve mně asi odehrával, kdybych to mohla vnímat a prožít. Proto ho zároveň nenávidím a miluju. ()

Fajt

Myslím, že i prostá historka plná emocí, by měla být v mezích logiky a reality, protože se velice snadno stane pouhou fantasmagorií. ()

Pitryx

Pan Vláčil asi něco umí, ale tohle se mu opět nepovedlo. Má to sice poezii, má to i myšlenku, ale také to má dost bolístek a tou největší je nuda. Podruhé raději ne. Přesto musím uznat, že spojení hudby a příběhu bylo precizní. ()

0verseer

Vláčilova filmová prvotina dokázala zaujať. Podmanivá krátkometrážná balada spájajúca tragickú lásku troch generácii k lietaniu ponúkne viac ako niektoré celovečerné filmy. Napriek tomu, že manévruje len v rozmedzí 20 minút a takmer bez slov ide o prekvapivo silné dielo. ()

honzic

Hodně dojemný film, jak je pro Vláčila typické. V krátkém filmu vystihl vše důležité a hraje si s obrazovou atmosférou. Hodnocení: 75 % ()

Fondak

Nojo... Touha člověka létat je stará jako lidstvo samo. Mě jako milovníka letectví tenhle snímek opravdu potěšil. Krásné záběry na bombardér Iljušin Il-28 a stíhačku MiG-15 z doby, kdy naše republika měla letectvo, za které se nemusela stydět. ()

robbez

Poetické byly třeba záběry deště stékajícího po stěnách skleníku, ale tryskáče mi k Vláčilovi nějak nepasují...Spíše to na mě působilo jako propagační či náborový film letectva Československé lidové armády. Odvěká lidská touha létat už je trochu zprofanované klišé. ()

Jester_X

Vláčil již svojí prvotinou ukazuje, že je velkým lyrikem, který umí postavit film především z krásných obrazů. Ty podněcují v divákovi touhu po volnosti, touho po letu, jež je i hlavním motivem filmu. Vláčilovi se také podařilo výborně vystihnout perspektivu malého chlapce, který na svůj sen nahlíží bezelstně a nezatížen tragedií dospělých. ()