Poslední rytíři pravice

(festivalový názov) (študentský film)
  • Poľsko Ostatni rycerze prawej strony (viac)
všetky plagáty

ONR. Poslední rytíři pravice v Polsku. Neonacistická extrémistická formace, bránící hodnoty vlastenectví a pravé víry. Soustředěné tableau výkonného aparátu moci poctivě a důsledně užívá důvěry a příležitosti nahlédnout do zákulisí organizace pochodů, setkání s občany i brigád sběru obnošeného šatstva pro seniory. Zrůdná zkratka od varšavského povstání ke genocidě, k novodobé křišťálové noci, se v precizně komponovaných záběrech prolíná s intimní zpovědí hlavních aktérů. Momentky ze života žoldáků nenávisti odhalují ideologii pravicového extremismu, která opanovala veřejný prostor v Polsku. (MFDF Ji.hlava)

Marze

Tyhle nácky nemám rád, ale sledování je spíše zábavné. Antifu jeden označil za puget květin. Však u nás za okupace byly fašistické skupiny také (např. Vlajka, generál Gajda aj.). Hitler je nijak nepodporoval a choval k nim nedůvěru. Dokument je příjemně strukturován - představování jednotlivých "hlavounů" a návštěvy jejich meetingů. Problém může nastat když do katolického Polska začnou zvát "sluníčkáři" islamisty a Afričany. Občané se pak k těmto extrémním politickým stranách přimknou. Jeden člen hnutí v dokumentu říká, že jeho odpůrci mají představu všechny kultury slít do jednoho velkého sovětského internacionálního kolchozu. Ale teorie tzv. tavícího kotle byla v USA nedávno opuštěna jako nefunkční. ()