Láska a anarchie

• Švédsko Kärlek & Anarki
Švédsko, (2020–2022), 8 h 25 min (Minutáž: 26–36 min)

Tvorcovia:

Lisa Langseth

Ida Engvoll, Björn Mosten, Carla Sehn, Reine Brynolfsson, Gizem Erdogan, Björn Kjellman, Ruben Lopez, Johannes Bah Kuhnke, Elsa Agemalm Reiland (viac)

Vdaná konzultantka a mladý ajťák rozjedou flirtovací hru, která zpochybňuje společenské normy – a nakonec obrátí jejich životy vzhůru nohama. (Netflix)

wendy221

Jedním slovem neskutečný. Chemie mezi dvěma hlavními hrdiny je nadpozemská. Na plátně to jiskří jako v elektrárně. Všechno je zahrané velice přesvědčivě, ze zdánlivě komediálního seriálu se stane drama s vážným podtextem. Do toho odvážné nahé scény, které samy o sobě musí být nesmírně těžké. Ukázat se jak vás pánbůh stvořil celému světu! Prostě absolutně mě to bavilo. ()

vecnevysmata

Překvapivě příjemná oddechovka a skvělí herci v hlavních rolích. Björn Mosten doslova k zulíbání! Vedlejší postavy schematické, což byl evidentně záměr. Příjemná parodie na korporátní prostředí a dnešní pracovní trh vůbec. Vytkla bych to, že po prvních čtyřech odlehčených dílech, kdy divák očekává pokračování v podobném duchu, začne děj najednou brnkat na vážnou strunu, hrdinové začnou řešit rodinná dramata či traumata z dětství a celá odlehčenost se vytratí. Obě poloviny tedy působí, jako by ani nepatřily k sobě, a celek je tedy jakýsi nevyvážený. I tak pro Švédy palec nahoru. V českém prostředí mi podobné uvěřitelné příběhy ze současnosti chybí. ()

zorrra

Milujem ten seriál! Skvelá hudba,originálne sceny,častokrát príde seriál s takou absurdnou scénou,že jeden nechápe,ale o tom to je..a samotná ústredná dvojica mi totálne sadla,aj keď Sofii by som niekedy najradšej jednu praskla,na druhej strane,je to dobré také,aké to je. Milujem tieto severské love story a toto radim medzi moje naj seriály. ()

Saxicola

Mám problém fandit dospělým, kteří se chovají jako mentálně retardovaní puberťáci, takže ta ústřední dvojice mi lezla na nervy v podstatě neustále. Hlavně teda ta sebestředná ohořelá větev, která by ve svým věku už mohla mít rozum. Na rozdíl od Office, kde šlo o jasnou nadsázku a vtipnou karikaturu korporátního prostředí, tohle má tendenci nutit nás jim fandit, což je místy až nesnesitelný. Ne že by manžel Sofie nebyl kapitální asshole, ale víte co - on to s ní fakt neměl lehký.  Nejzábavnější bylo sledovat dějovou linku malého nakladatelství potácejícího se na hraně krachu, a interakce jeho typizovaných postaviček: konzervativní literární ředitel, progresivistická lesbická PR manažerka, snaživá přehlížená recepční, slabošský natvrdlý ředitel. Na tom to mělo být celé postaveno a lépe vytěženo, a to klidně s těmi dvěma ústředními pošuky, jako rovnocennou součástí tohoto bizarního ekosystému. A vůbec: co si takhle jejich vztah představit jako analogii vztahu ženatého otce od rodiny (čti: starého prasáka) a mladé brigádnice v rozpuku (čti: ubohé oběti sexuálního predátora)? Tam by taky bylo cílem bavit se tím, že jí sebral šortky a ona musí sedět v práci jen v kalhotkách?  Jedna hvězda za scény z kanclu, jedna za Danielle, která tam jako jediná byla jakžtakž příčetná, a jedna za to, že progresivisticky nevyhodili Fridricha. ()