Africká apokalypsa

(festivalový názov)
  • Česko Africká apokalypsa (festivalový názov) (viac)
Veľká Británia, 2020, 88 min

Britský Nigérijčan Femi Nylander vo filme Africká apokalypsa poukazuje na obete koloniálnych zverstiev, obete, ktoré upadli do zabudnutia. Aktivista Femi Nylander odkrýva príšernú realitu kľúčového diela Josepha Conrada Srdce temnoty. V Africkej apokalypse sa vydáme po stopách francúzskeho koloniálneho vojenského veliteľa, ktorý si v 19. storočí prerazil cestu Afrikou. V mene imperiálnej vlády zmasakroval desaťtisíce ľudí. Nylander po prvýkrát prehovorí s komunitami, ktoré sú stále otrasené brutalitou spred sto rokov, a začne sa zamýšľať nad otázkou, kam vlastne patrí. (Jeden svet)

Marze

Dokument o vraždění evropských mocností v počátcích kolonizace Afriky a o francouzském kapitánovi Vouletovi milujícímu násilí, jehož by dnes možná diagnostikovali jako hraniční porucha osobnosti a jenž bych v průběhu své mise sesazen z funkce. Angličané a Francouzi občas pobili deset tisíc domorodců a jako ze stand upu působila hláška, že v Namibii je německý program vyhlazení Hererů, že by die gas kammer? O Vouletově expedici píše Wikipedie  https://en.wikipedia.org/wiki/Voulet%E2%80%93Chanoine_Mission . Britský student má mile bezemoční obličej jak zvíře. Z dokumentu se mi z vyprahlé krajiny prášilo až skoro do pokoje. Je s podivem, jak se v této pouštní krajině mohou místní geometricky množit jako kobylky. Afričné si stěžují na kolonialismus, ale potom co evropské mocnosti , které jim drancovaly nerostné suroviny a nutili je platit vysoké úroky za dluhy odešly, všichni se z těchto kmenových společenství hrnou k nám do Evropy. Pohledem na jejich suchou krajinu je jasné, že se změnou klimatu budou chodit do demograficky vymírající západní Evropy ještě ve větším množství a odtud k nám. Dokument na Dafilms.cz ()