Televizní zpracování tříaktové satirické morality, v níž nechtěné dítě způsobí rozvrat v rodině úctyhodné vdovy. Drama F. X. Šaldy Dítě vzniklo roku 1923. V roce 1973 byla natočena adaptace v Československé televizi... Helena Kostarovičová (J. Adamová), vdova po továrníkovi a tvrdá matka má dva syny. Staršího sebevědomého Ríšu (R. Jelínek), který žije jako playboy, preferuje a mladšího Aleše (V. Preiss) shazuje, snižuje jeho sebevědomí, vysmívá se mu. Aleš má spřízněnou duši ve strýčkovi (F. Horák). A často se uchyluje do kuchyně k mladé služce Františce (M. Vančurová), kterou miluje. Jenže naivní dívka se zamilovala do jeho bratra a dokonce s ním čeká dítě. To její kamarádka Anča (R. Merunková) je protřelá a jinak se vyzná ve světě, sama nedávno prodělala potrat. Ke stejnému činu Fanynku navádí Ríša i jeho matka. Jenom Aleš ji chce i v této situaci podporovat… (Česká televize)

mchnk

"Mám pohřbít nenarozené, nebo ho nechat žít?" "Ty huso pitomá, tak chcípneš hlady i s tím parchantem..." Nenápadná inscenace, jež nabízí několik pohledů na život. Skvěle nasnímaná a zrežírovaná...lehce teatrální, nicméně plná skvělých dialogů, které stojí za slyšení...další skvělý kousek od režisérky Anny Procházkové. ()

Bart

Divadelní hra F. X. Šaldy z roku 1923 ve svém televizním zpracování velmi připomíná film Morálka paní Dulské (1958) polské autorky Gabriely Zapolské z roku 1906. Nicméně zatímco Zdeňka Baldová v roli paní Dulské částečně působila komicky vzhledem ke svému komickému naturelu, Jaroslava Adamová v inscenaci Dítě byla prototypem bohaté a bezcitné maloměšťačky. Marta Vančurová byla skvělá, nicméně to nebylo žádné překvapení. Herečka ne vlastní vinou bohužel nevybředla z rolí křehkých, citlivých a vnitřně trpících žen, které vytváří vinou režisérů až do současnosti. ()

Mariin

Polozapomenutý klenot velmi dobré režisérky Anny Procházkové. Vynikající herectví Adamové, Preisse i Vančurové! Nadčasové dílo o opravdové lásce má co říci hodně i dnes... ()

Marthos

Šaldova divadelní hra, ostře se vymezující proti pokryteckému měšťáctví, dává nahlédnout do zhýralého prostředí vyšších společenských kruhů, které autor prostřednictvím nenarozeného dítěte, předem odsouzeného k potupné smrti, obviňuje z úpadku morálky a cti. V televizní adaptaci, která byla inscenována pravděpodobně k padesátiletému jubileu vzniku Šaldovy hry, doslova exceluje Jaroslava Adamová v roli snobské a sebestředné osnovatelky lidských životů, jíž nakonec potrestá její vlastní milovaný syn. Závěrečná scéna patří bez přehánění k vrcholům moderního českého herectví. ()

Padme_Anakin

Pozoruhodná věcička, mladinká Marta Vančurová si mne zcela podmanila, Viktor Preiss se mi moc líbil, no a Jaroslava Adamová v roli bohaté a bezcitné vdovy mi vyrazila dech, šel mi z ní mráz po zádech.. Příběh obyčejné dívky ve službě je zajímavý i poutavý, stojí za to vidět.. ()

HonzaBez

Ačkoliv jsem si tuhle televizní adaptaci divadelní hry F. X. Šaldy pustil primárně kvůli tomu, že v ní hraje má oblíbenkyně  Martička Vančurová, nakonec jsem byl doslova stržen herectvím Jaroslavy Adamové v roli sebestředné, manipulativní a cynické matky dvou synů. Ta její bezcitnost ve vztahu ke svému druhému synovi (Viktor Preiss) byla tak odpudivá, že mě z toho až doslova mrazilo po zádech. Mladičká Marta Vančurová byla určitě i zde líbezná. Romantický idealismus v očích Viktora Preiisse též neměl chybu. Vypíchnout musím i zajímavě moderní doprovodnou (zejména houslovou) hudbu Otmara Máchy. ()

rivah

F.X.Šalda byl uznávaný i ctěný kritik a jako jiní z té branže toužil být uznávaný jako spisovatel či dramatik, bohužel v tom nebyl příliš úspěšný. Inscenovat jeho dílo bylo odvážné a zčásti se podařilo zejména díky výborným hercům, Za ně navyšuji hodnocení. ()