Rozpočet na život

(festivalový názov)
  • Veľká Británia The Cost of Living
Veľká Británia, 2020, 45 min

Základní nepodmíněný příjem je systém, který by každému zaručil pevně stanovenou finanční dávku od státu bez ohledu na věk, pohlaví nebo příjem z jiného zaměstnání. Je ale možné tuto ideu převést bez problémů do reality? Nad možnými klady a zápory nepodmíněného příjmu debatují oslovení odborníci i obyčejní lidé z Velké Británie. Společně nastiňují možný vývoj po zavedení tohoto systému i podmínky, které by tomu předcházely. Záběry z rozhovorů doplňují prostřihy scén ze starých černobílých nebo animovaných filmů, které složité téma odlehčují. Krom ekonomické situace země dokument díky autentickým výpovědím reflektuje i názory lidí na současnou vládu a stav britské společnosti. (Academia Film Olomouc)

Marze

Debat a konferencí o nepodmíněném základním příjmu jsem se účastnil několik už před lety. Tehdy to bylo docela sci-fi. Nyní už jsou odhady ekonomů, že s pokračující robotizací 12% pracujících uživí zbytek populace. V bohatých společnostech je už pracovní silou nasycen i sektor služeb. U nás zatím ne (sociální služby apod.). Líbilo se mi, jak na své nejnovější přednášce říkal ekonom Tomáš Sedláček, že by základní příjem podmínil povinností pracovat na sobě. Osmdesátiletý letý člověk by se rozhodl studovat filmy pro pamětníky a mohl by je vysvětlovat mladé generaci. Robotické firmy prý nebudou mít problém dávat na základní příjem peníze. Největší jistota pro propuštěné dělníky ale bude investovat do akcií robotů. Případně se stát ošetřovatelem robotů. Na naší Fakultě humanitních studií byl před pár lety seminář o zkáze civilizací. Ukazuje se, že člověk potřebuje mít ve svém životě smysl, jinak je nešťastný. Sedláček se věnoval ekonomice rájů a ukázal, že jakmile člověk dosáhne ráje, kde má jako Adam uspokojenou nabídkovou i poptávkovou křivku, začne být nešťastný. Zeptá se Boha "a to je všechno?". Celé civilizace na to zanikly. Můj názor je, že po zavedení nepodmíněného základního příjmu část lidí typu bezdomovci ulehne do postelí , část začne cestovat a plnit si své sny a část začne pracovat ještě více. Hlavně ti, kdo budou kvůli sociálnímu statusu šetřit na své Ferrari, jak říkal na přednášce o základním příjmu na Vysoké škole ekonomické .miliardář, filantrop a matematik Karel Janeček. Lidé přestanou dělat vyloženě škodlivá povolání, kde musí být kvůli placení složenek. Tento dokument je další příspěvek k této debatě k pomalé změně myšlení. Všechny změny v historii probíhají tak, že odmítaný názor se postupně stane názorem většiny a pak dojde k rychlé stádní změně myšlení. Dokument vyzdvihuje benefity jako je více času na altruistické činnosti, na přátele, rodinu. Lidé budou mít více energie. ()

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Průměrný snímek o nepodmíněném základním příjmu pro všechny, který své myšlenky opakuje pořád dokola. Kdybychom vyškrtli dublovaná tvrzení, dostali bychom film o délce 20 minut, který by byl mnohem stravitelnější. Také mě moc neoslovily záběry z různých starých animáků a filmy, které protkávaly dokument. Naopak názory "řádových obyvatel" byly zajímavým zpestřením. 2,5* ()