q66

Zatím nejvíc plně realizovaná řada - sice jsou tu čtyři rekapitulační epizody pro předchozí sezóny, ale zbytek je 100% konzistentně silný, což se nedá říct o třetí řadě (která je sice dobrá sama o sobě, ale minimálně část času jede na autopilota) a vlastně ani té druhé (protože i přes výbornou asi polovinu tam je celkem jasně vidět určitý vrchol), první ani zmiňovat nebudu (protože jde jen o kraťas, a takový náhled toho, co bude). Tento seriál má, a v podstatě vždycky měl dvě velká pozitiva - oproti spoustě v žánru netrpí terminálním syndromem čtyřpanelového komiksu, ale nejdůležitěji umí pracovat s charaktery tak, že nejde o 100% CGDCT archetypy, což je ve výsledku dost polidšťuje a nejde jen o jednoduché moebloby - samozřejmě z archetypů vychází stále, ale na poměry žánru tu najdeme i vcelku detailní vykreslení schopné vybočovat z předem daných vzorů (nejvíc to jde poznat na Aoi, ale platí to o všech). V tomto ohledu dost pomáhá i to, že pro žánr trochu raritně se seriál nebojí zaměřit jen na část hlavního obsazení a ke zbytku se vrátit pozdějí, což otevírá nové možnosti a prostor pro charakterizaci. Kromě toho Mt. Fuji je překvapivě nejsilnějším antagonistou celé podzimní anime sezóny, a je tu i určitý uzávěr, minimálně ten emocionální, i když samozřejmě opravdový konec ne (což se vzhledem k pokračujícímu komiksu dá čekat). Co se týče produkce, ta se drží stejného standardu jako předchozí řady - takže vysoce kvalitní, ale jinak ničím nevybočující. Opening je tradičně vizuálně nápaditý (zvukově průměr), ale za zmínku stojí hlavně ending, který je do určité míry unikátní pro každou epizodu a patří v tomto roce k tomu nejlepšímu. Výsledek 8+/10. ()

Jeoffrey

Když v roce 2013 vycházela první série, tak jsem jí vůbec nedal šanci, v té době jsem nebyl zrovna fanoušek krátkých anime seriálů s pětiminutovými epizodami a taky jsem tehdy, vlastně ani nevím proč, nabyl dojmu, že tenhle seriál bude o horolezectví (skály, lana, mačky…). Další série jsem pak logicky taky nesledoval, ovšem letos během procházení nové anime sezóny mě zaujal trailer na poslední řadu, a to tak moc, že jsem si až řekl, jestli mi tu náhodou neutíká něco vážně dobrého. Zaujala mě hudba a animace, hlavně všechna ta nádherná panoramata a příroda. Taky jsem konečně zjistil, že Jama no Susume není o horolezectví, ale spíš o vysokohorské turistice, což je mě osobně velice blízké, protože procházení se po kopcích a vůbec chození v přírodě vždy byly jednou z mých oblíbených kratochvílí. Také jsem se dočetl, že první čtyři epizody budou opakováním předchozích tří sérií, takže se vlastně v pohodě dá naskočit do rozjetého vlaku a po první epizodě a rychlém projetí první řady seriálu jsem i usoudil, že tyhle recap epizody mi asi budou stačit, a tak není potřeba narychlo dokoukávat předcházející sezóny. No byla to pravda jen napůl, sice jsem se dokázal dostat do příběhu a solidně se seznámit s hlavními hrdinkami a některé si i mírně oblíbit. Na druhou stranu tam pár věcí evidentně chybělo (třeba linka o tom, že Aoi měla na začátku strach z výšek) a tak jsem při prvním novém díle (epizoda 5) docela koukal a netušil, kdo je polovina postav, které se tu právě objevily. Naštěstí pochopení všeho kolem i tak nebylo příliš obtížné, a tak jsem si mohl tuhle sezónu nakonec docela užít. Seriál mi díky svým kvalitám dokázal prodat to, co je na výšlapech hor krásné i obtížné, stejně jako mě zvládl přinutil fandit hlavní hrdince v její cestě na každý nový vrchol. Na druhou stranu u mě ale pořád zůstal pocit, že kdyby bylo Jama no Susume zpracované jako 2-3 regulérní série s klasickou stopáží 25 minut na díl, že bych si vše užil podstatně víc a nemusel bych řešit, jestli se mi vyplatí dohánět ztracené série (tady bych se na ně určitě podíval). Také když se nad tím zamýšlím dál, tak většina hrdinek tu sice byla sympatická, ale nebyly až tak výrazné, že bych si byl jistý, že si za měsíc vzpomenu na někoho jiného než na Aoi. Ale dost už, nechci si dalšími úvahami ještě víc kazit ten příjemný zážitek, kterého si určitě cením minimálně na velmi silné 3*. 6,4/10 ()