Doru a Ionel, dva technici dopravní signalizace, vtipkují o tom, že by mohli zmanipulovat provoz a vyloupit obrněný vůz převážející hotovost z banky. Nakonec se však dostanou do situace, kdy jsou nuceni loupež provést. Všechny instituce, na které se obrátí s žádostí o pomoc, toužebně očekávají svůj podíl na kořisti. Sledujte naše dva hrdiny, kteří se snaží sladit své morální zásady s pudem sebezáchovy. (HBO Europe)

drunkman

Náhodou, docela sranda. Doru a Ionel prostě jen chtěli, aby je ostatní respektovali jako lidský bytosti. V průběhu dílů vidíme, že na koho se obrátí s prosbou o pomoc, ti jim hážou klacky pod nohy nebo chtějí svůj díl. Je to komedie spíš anglického typu, ne stylu "chachacha" ale spíš taková, že když znáte trochu reálie a pořádně posloucháte, narážky vám přijdou vtipné. Asi jako když Bond ve Skyfallu v rámci asociace slov psychologovi na "Agent" odpovídá "Provocateur". Tomuhle vtípku na české preméře taky rozumělo jen pár lidí (dam!!) . ()

McGuffin

Z čistých se v Rumunsku stanou Špinavý prachy, Bani negri, díky nepravděpodobné amatérské loupeži, která se skutečně stane, i když plánem jejich dvou autorů bylo ji zpackat. Jak proto, že jsou čestní a plán byl jen žert, tak proto, že se na výsledku hodlá přiživit kdekdo, okradený, vyšetřující i politici. Což může být taškařice, někomu po srsti, jinému proti. Ale konec, to je tragédie. Vyšetřování je ledabylé a nikdo z pachatelů nedostane, co si zaslouží, režírující scenárista Daniel Sandu totiž naloží každému buď moc málo nebo nic, nebo hodně až nesnesitelně. Jestli chtěl ten příběh dojmout, pak byl směšný, jestli pobavit, pak vážný. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu okolo něj. https://www.macguffin.cz/ ()

slunicko2

Věrohodně působící obrázek rumunské společnosti. 1) Oceňuji lehký suchý humor. Čím déle seriál trvá, tím se mi více líbí._____ 2) Realistický konec je lehce podminován nezávislým soudcem a malou dodatečnou pointou._____ 3) 43letý scenárista a režisér, fešný Daniel Sandu má za sebou jeden celovečerní film, řadu krátkých snímků a podílel se na několika seriálech._____ 4) Zaujal mě 28letý Cristian Bota (Ionel, co se bude ženit)._____ 5) Snad je seriál jen nadsázka a v Rumunsku to takhle dnes nevypadá. Ale nejsem si tím moc jistý._____ 6) Slůvko bani označuje v rumunštině peníze. Bani negri jsou tedy doslova černé peníze. Současně je bani ekvivalent českého haléře. 1 leu = 100 bani. Vzhledem k hodnotě měny (aktuálně cca 5,50 Kč za 1 leu) se bani používají velmi málo. ()

DonBraso

Další seriál z Rumunska v koprodukci HBO.Zde jsem si samozřejmě hned vzpomněl na Relu ze seriálu Stíny.Určitě to není tak vynikající,protože zde jste dost na tom samém místě a hlavní dvojice určitě není zrovna dechberoucí co se týče hraní.Musím říct,že po vlažným pilotu jsem to i chtěl vzdát,ale byl jsem zvědav kam až to skončí.Druhá věc je,že je tu málo humoru,přitom se to přímo nabízí.Je to takový suchý a až poslední dva díly díky kapitánovi místní policie,která je nejlepší rozhodně postavou v celém seriálu to má šťávu.Místy je to fakt až absurdní a dvojici fandíš jen v tom,až už je konečně někdo zavře.Vyšetřovací část taky dobrá a pár nápadů se určitě najde.Nevím jestli seriál měl moralizovat vůbec nad tím proč chtějí ukrást takový balík,ale asi v tom opět si člověk má najít trochu fantazie,hlavně Adi,který potřebuje peníze pro svojí holčičku na operaci.Kdyby se přidal lepší humor,hlavní dvojice asi už lepší nebude a trochu víc tempa a né moc opakovat defacto stále dokola pomalu tytéž scény z policejní stanice,tak to bude skvělý.Ten vyšetřovatel zvednul seriál na konečných 75%. ()