Antonín Dvořák: Slovanské tance op.46, op.72

(koncert)
všetky plagáty
Hudobný
Československo, 1989, 75 min

Koncert ze Španělského sálu Pražského hradu. Českou filharmonii řídí V. Neumann... Slovanské tance, (I. a II. řada), op. 46 a 72 Antonína Dvořáka jsou cyklus hudebních skladeb, vycházející ze základního rysu lidové hudby, jímž jsou taneční formy. Jsou to například sousedská, skočná, furiant, mazurka, odzemek, polonéza, kolo a polka. V Dvořákově případě se jedná o výsostné umělecké zpracování melodicko-harmonických a rytmických vzorů hudební kultury slovanských národů. Slovanské tance existují ve dvou typech provedení, orchestrálním a klavírním. Prvně jmenovaná forma tohoto dvoudílného cyklu je opusem, který svou originalitou a pojetím otevřel Dvořákovi dveře do ciziny a tím i zahájil jeho světovou kariéru... Václav Neumann (1920–1995) byl významný český dirigent. Jeho doménou byla hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů, z 19. století pak symfonickou tvorbou Antonína Dvořáka. Nahrál též kompletně symfonie českého rodáka Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu. Připomeňme vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky, či četné inscenace Smetanovy Prodané nevěsty a oper Leoše Janáčka. Byl dlouholetým šéfdirigentem České filharmonie, s níž Slovanské tance mnohokrát provedl. (Česká televize)

topi80

Tady se nám všechno sešlo. Samotné dílo, které dnešními slovy je doslova napěchované hity. I člověk nikterak netknutý vážnou hudbou (jestli tady vůbec můžeme slovo "vážná" použít) zjistí, že většinu motivů zná. Pak krásné prostředí Španělského sálu. Úžasný zvuk, který hraje barevností všech zvuků v jejich nejlíbivější podobě. A v neposlední řadě nastudování Václava Neumanna a samotné provedení, kdy všechny motivy vyloženě rozkvetly. ()