Yiddish World Remembered, A

všetky plagáty

Dokument predstavuje vyvážený pohľad na židovský svet vo východnej Európe pred holokaustom, ale aj po ňom. Tento svet bol napĺňaný duchovným a náboženským pokladom židovskej civilizácie, ich kultúrnym dedičstvom a tradíciou ich spoločného jazyka jidiš. Rozhovory s preživšími nám pripomenuli kruté a neľudské stránky nacionalizmu a holokaustu, ale aj život v ich komunitách v Lotyšsku, Litve, Poľsku, Bielorusku, Ukrajine, Slovensku a Maďarsku. Hrôzy a nepriateľstvo však zjednotili židovskú komunitu tým, že ich nútili spoliehať sa len na seba. (Volodimir2)

Volodimir2

Dokument popisuje život v židovských usadlostiach so všetkými svojimi radosťami ale aj starosťami v oblasti východnej Európy. Dôraz kladie na židovské zvyklosti a nároky na ich vzdelanostnú úroveň, veď židovské deti sa denne vzdelávali 8 až 10 hodín.Pre židovské deti bolo ťažké rásť a vyrásť. Keď sa prestali presadzovať židovské zákony a tradície automatický sa židovský národ asimiloval. História nám poukazuje na fakt, že bez rozdielu či boli židia chudobní alebo bohatí, vždy existoval antisemitizmus. Jedinečné archívne zábery nám poukazujú na pogrom kozákov voči židom v Rusku, ale najmarkantnejší bol pogrom v Poľsku. Pred 2. svetovou vojnou tu žilo 3,5 milióna Židov a po holokauste ich ostalo iba 250.000. ()