Krajem Čingischána po řece Orchon

(TV film)
Česko, 2018, 40 min

Marta Wolfová (rozprávač)

Cestopis z neobvyklé vodácké výpravy hudebníka a filmaře Martina Kratochvíla... Panensky čisté, jen sporadicky osídlené a rozsáhlé je povodí řeky Orchon v severním Mongolsku. Divoká zvířata, zelené pastviny a oblaka sklenující obzor až v nekonečnu, vytvářejí neopakovatelný kolorit řeky, která rozmrzá jen od května do listopadu a jejíž podloží, jakož i okolní půda, je věčně zmrzlou zemí. V údolí Orchonu založila svá sídla řada obrovských říší, která v historii ovládala velkou část Asie, ale počátkem třináctého století sahala až daleko do Evropy, Indie, Ruska a Číny. Moc chána Džingise uchvacovala státní celky a impéria, která se zdála neporazitelná. S pouhými devíti armádami po deseti tisících mužů ovládl v té době 23 procent známé celosvětové souše. Nikomu se to před ním ani po něm nepovedlo. Alexandr Makedonský, Stalin, nebo Napoleon stojí daleko v jeho stínu. V těchto historických kulisách se odehrává filmový dokument o sjezdu 570 km dlouhé řeky. (Česká televize)

sator

Jeden z mnoha Kratochvílovo uspávacích dokumentů z hudbou jak z osmdesátek, tendenčním komentářem, s "profesionálkou" Wolfovou která na nás mluví z 80 % dokumentů stále stejně, jak když si odskočila od vaření.. V dokumentu lze spatřit skříňový terénní vůz UAZ-452, který se vyrábí od roku 1965 dosud, tedy neuvěřitelných 55 let. ()

Marze

Krajina je příjemně nepřelidněná, ale kam se poděly lesy? Bylo zde vždy přirozené bezlesí? Zajímal by mě i ekologický pohled a třeba i geologický. Nesouhlasím, že je dokument uspávací. Jednou na MFF v Karlových varech jsem o půlnoci sledoval v kině meditační dokument beze slov o nekonečných dálkách v Mongolsku, kde se hlučně proháněl vítr. Ten zde vůbec nebyl slyšet, zřejmě týdny bezvětří. ()

• V dokumentu lze spatřit skříňový terénní vůz UAZ-452, který se vyrábí od roku 1965. (sator)