Život s Alzheimerem

(TV film)
  • angličtina Life with Alzheimer's

Dokument o životě s degenerativní chorobou a hlavně o lidech, kteří o své blízké pečují... Alzheimerova choroba je stále tak trochu společenským tabu, nemocí, o které se, pokud vás postihne, nemluví a za kterou se lidé stydí a jako taková je opředena řadou mýtů. Jedním z nich je i to, že o dementního člověka nelze pečovat doma, že je nezbytné ho co nejdříve umístit do specializovaného ústavu. Osobní zkušenost tvůrců je opačná a stála za vznikem tohoto filmu. Film není o Alzheimerově nemoci jako takové. Neobjasňuje příčiny jejího vzniku, nepopisuje její průběh a stádia, neobsahuje ani výpovědi lékařů a dalších odborníků. Soustředí se výhradně na všední život čtyř rodin, které se o své blízké starají ve svém domácím prostředí. Ukazuje, že jakkoli je to těžké, tak za určitých podmínek se s Alzheimerem dá žít. Natáčení filmu probíhalo od Velikonoc do Vánoc roku 2019. (Česká televize)

soukyd33

Tento popis je pro ty, co se nesetkali nebo neznají tuto nemoc. Vaše osobnost pomalu mizí, a to doslova ostatním před očima. To co si jiní nedokážou ani představit, ani žijí každý den. Nemůžeme říct, že život je nespravedlivý. Spíše je jen náhodný. Každý jsme jiný, a tak to i vypadá. Děsivá je jen představa jednoho dne s Alzheimerovou chorobou. Oni jí mají do konce svého života. Osobnost tak ji znáte mizí, a už se nevrátí. Chování některých osob k lidem s touto nemocí je děsivé, pokud buď hovořit o těch, co jim ubližují. Naopak ti co se jim věnují i přes svůj vlastní čas, ty obdivuji. Tento dokument je velmi k zamyšlení. Doporučuji. Měl by to vidět každý, kdo má alespoň trochu úctu k životu. Když pozorujete tento dokument minutu po minutě, nezapomeňte že ve skutečnosti je to delší, mnohem delší. Poznámka: Když jsem tohle psal, živě jsem to viděl před sebou. Hlavním problémem je stres, a to na obou stranách. Každá minuta života je důležitá, musíme si jí cenit. Poznámka: Já osobně zatím životem jen proplouvání, a to je špatně. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Marze

Určitě se vám někdy stalo, že jste se ráno probudili na dovolené v hotelu a první tři vteřiny jste nevěděli kde jste. Lidé s touto chorobou to mají pořád.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/12161203343-zivot-s-alzheimerem/ ()

Vajonek

Neco jineho je si o Alzheimerovi nekde neco precist a neco jineho sledovat autenticke uprimne pusobici vypovedi lidi, kterym dnes a denne ovlivnuje zivoty. V tom je tenhle dokument nedocenitelny a jeho zhlednuti je opravdu silnym zazitkem. Chvilemi jsem si pri sledovani kladla otazku, jestli by samotnym nemocnym bylo prijemne a chteli by, aby se o nich a s nimi natacel takovyto film, kdyby byli schopni o sobe sami rozhodovat. I kdyz je dokument podle meho podan velmi vkusne, prece jen jsou tam "hlavni postavy" v bezbrannem, choulostivem postaveni. Nevim, tohle se asi nedozvime, nemocni nam to nereknou. Verim ale, ze jak tvurci, tak pribuzni-pecovatele film vytvareli s dobrym umyslem sirit osvetu o tehle hrozne chorobe. Zvysit povedomi je bezesporu potreba a snimky tohoto typu jsou v ramci toho presne to prave. ()