Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drama podle stejnojmenného, světoznámého románu Roberta Merleho, které zachycuje život Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolfa Hösse), který během svého působení v koncentračních táborech dohlížel na smrt nespočtu lidí. (bengo_cz)

Recenzie (11)

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Film je životným príbehom Rudolfa Langa, v skutočnosti Rudolfa Hőssa, veliteľa vyhladzovacieho tábora Auschwitz -Birkenau. Vo filmových skokoch sa prenesieme cez detstvo, 1. svetovú vojnu, ťažký život po vojne, väzenie, až po vstup do NSDAP. Tu v strane dostáva dielčie úlohy, ktoré plní zodpovedne, má výborné organizačné schopnosti a dôsledne dodržuje režim vojenského života. Himmler ho odmení a poveruje založením a vedením koncentračného tábora v Osvienčime. Tu pracuje na automatizácii čo najefektívnejšej likvidácie Židov. Po vojne ho zadržali Američania a v Osvienčime bol symbolický popravený. ()

Jitomirka 

všetky recenzie používateľa

Kniha byla totální nářez! Film z ní hodně vychází, ale přijde mi, že to nejdůležitější z ní vynechal, například onen samotný proces, jak Rudolf Hösse vůbec přišel na nápad s plynovými komorami a cyklonem B. První polovina filmu je strašně nudná, druhá už se začíná rozjíždět, ale myslím, že ti, co četli knihu, se stejně budou cítit ochuzeni. ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Kým bežne v životopisných filmoch preferujem zobrazenie celého života, tu to nebolo treba. Rudolf Höss je zaujímavý len Osvienčimom. Preto film je zaujímavý asi tak po hodine a za najlepšieho herca považujem toho, čo hral Himmlera, už len spôsobom reči tak hnusne slizký. Takisto oceňujem, že niektoré scény boli točené priamo v Auschwitzi. Höss je vo filme dobre ukázaný ako ochotný vykonávateľ príkazov. Veď sám uviedol vo svojich spomienkach: "Najdôležitejšie bolo, aby sa celý proces príjazdu a vyzliekania odohrával v atmosfére čo najväčšieho pokoja. Deti však plakali, ale keď ich konečne matky alebo členky zvláštneho ženského komanda utešili, stíchli a odchádzali do plynových komôr a pritom sa hrali, žartovali medzi sebou a niesli si hračky. Stovky mužov a žien kráčali bez podozrenia na smrť v plynových komorách pod rozkvitnutými stromami v sade. Tento obraz smrti uprostred života pred sebou vidím do dnes. Videl som v nich však nepriateľov nášho ľudu. Dôvody vyhladzovacieho programu sa mi zdali správne." ()

Enšpígl 

všetky recenzie používateľa

Na mých toulkách německou kinematografií jsem si samozřejmě nemohl odpusit rande s představitelem Schimanskiho Götzem Geroge. Snímek, který jsem si vybral jako první pochází ještě z dob, kdy po Schimanskim nebylo ani vidu ani slechu, zato o Götzovi se už vědělo a to díky "mayovkám". V tomu filmu dává odpověď všem, kteří by snad pochybovali o jeho hereckém talentu. Jeho herecký projev je naprosto adekvátní postavě, kterou ztvárňuje, chladný bezemoční stroj plnící rozkazy. Velmi klíčový je vidět film s titulkama, protože hlasová dikce, kterou Götze používá například při rozhovorech s manželkou je mistrovská a dokonale ukazuje způsob myšlení Hösse. Největší emoce jsou díky odtažitému až chladnému způsobu vyprávění, který ale o to víc vyniká, když si uvědomíš o co vlastně jde. ()

Daddko 

všetky recenzie používateľa

Téma dobrá, film tak na úrovni podpriemernej TV inscenácie. Historicky je to nepresný výcuc zo života Rudolfa Hössa. Až oči boleli. Vôbec to nemalo atmosféru hrôzy ktorými vojská SS a konc. tábory boli. Schimi predstaviteľ Langa v úlohe krutého fašistického netvora, no skôr mu to sedelo ako sympatický pracovitý sedliak. Väzni dlhé vlasy, dobre živení, vystupovanie vojakov doslovne Švejkovina. A historické nezmysly. Otcom myšlienky Cyklónu B bol Karl Fritzsch, Böhmen rodák, nemal temer žiadne školy. Cyklón B vyskúšal za neprítomnosti Hössa v 08/1941 na Ruských vojnových zajatcoch (tí a ostatné národy Európy sa vo filme nespomínajú). Höss bol v Auschwitzi len do 11/1943, potom bol inšpekor KT a vrátil sa až pri posledných masových transportoch Maďarských židov. A perly, vojská SS chodia v šedo zelených uniformách i keď im Hugo šil čierne, osobnú zbraň dôstojník SS nosí na ľavej strane a pod. Škoda tej témy, dúfam že sa v budúcnosti niekomu podarí lepšie. ()

Galéria (14)

Reklama

Reklama