Příroda - úžasný zdroj inspirace

• Francúzsko Supernature
Francúzsko, 2019, 5x52 min (Alternatívna 3x52 min)

Zvířata disponují super senzory a super zbraněmi. Dokážeme využít potenciál flóry a fauny ve svůj prospěch?
1. Pohyb a přilnavost: Příroda má mimořádné schopnosti, o kterých možná ani netušíte. Jsou všude kolem vás, pod vašima nohama i na dosah ruky. Během evoluce se některé vlastnosti a schopnosti rostlin a živočichů vyvinuly k dokonalosti. Mezi její superschopnosti patří například přilnavost silnější než lepidlo nebo naopak taková kluzkost povrchu, že se na ně nedokáže přilepit vůbec nic.
2. Útočiště a ochrana: Příroda skýtá lidem fantastickou laboratoř plnou nápadů, jak překonat krize a zajistit si lepší budoucnost. Co kdybychom si osvojili nové stavitelské přístupy, které by napodobovaly přírodu? Živočichové i rostliny kolem nás mají neuvěřitelné skryté vlastnosti, které využívají k ochraně, obraně a budování úžasných struktur a ještě přitom zvládají recyklovat, co nevyužijí. Mezi jejich superschopnosti patří umění přizpůsobovat se prostředí změnou tvaru, schopnost dosahovat co nejlepšího výkonu s vynaložením co nejmenšího množstvím zdrojů, a dokonce schopnost využívat obnovitelnou sluneční energii.
3. Zrak a vnímání: Co kdybychom přišli na nové způsoby vnímání, které by napodobovaly přírodu? Co kdybychom dokázali použít nové možnosti, jak vnímat své okolí? Jak vidět neviditelné? Vnímat nevnímatelné? K superschopnostem některých živočichů patří vidění světla, jež je lidským okem nepostřehnutelné, schopnost zachycovat molekuly, které mohou zachraňovat životy, nebo schopnost okamžité reakce, která může zvýšit naši bezpečnost. (Česká televize)

klukluka

Klukovi včera ve škole pouštěli Adikts- asi aby středoškoláci věděli, který drogy ještě nezkusili. Vím, že nemůžou jen koukat na bednu, ale kdyby jim místo toho bejvale pustili tohle… Možná by si ty děti tolik nenaklonili, třeba by se ale děly věci… ()

Narciska

Víc takových dokumentů, které rýsují budoucnost v dobrém světle a ukazují svět, kde jsou stroje a stavby vyvíjeny v souladu s přírodou. ()