Star Wars: Chybná várka

• Česko Star Wars: Vadná várka (viac)
USA, (2021–2024), 21 h 28 min (Minutáž: 21–70 min)

Chybná várka si musí nájsť cestu v rýchlo sa meniacej galaxii. (Disney+)

Recenzie používateľa clump k tomuto seriálu (7)

Star Wars: Chybná várka (2021)

Když je Vadná várka dobrá, tak je fakt dobrá. Mám teď v paměti spíš druhou řadu, z níž si připomínám vybraný epizody před premiérou třetí série. A třeba dvojdíl The Clone Conspiracy a Truth and Consequences je trefa do černýho – politickej noir techno thriller z prostředí Coruscantu a senátu s úžasnou atmosférou i hudbou a smysluplnýma cameama, navíc významnej pro ságu celkově. Nebo The Outpost (ideálně dohromady s The Solitary Clone) je stísněná atmosférická a hudební lahůdka a mrazivej pohled na hrůznost a nekompromisnost novýho Impéria. Jak se říkalo, že díky Andorovi jde z Impéria konečně strach a jeho metody budí bázeň a respekt, tak ve zmíněných i některých dalších dílech Vadný várky se dobře daří budit podobnej dojem. Po jejich dokoukání jsem cítil vůči Impériu nenávist jako málokdy a zároveň absolutní bezmoc. Nádhera. Celkově jsou ty lepší díly režijně, vizuálně i náladově docela srovnatelný s finále Klonových válek (ačkoliv to je pořád top). Ostatně na tom dělal podobnej tým. A místy synťákovej soundtrack a la Blade Runner od Kevina Kinera opravdu nakládá. // Jestli je tu někdo, kdo ještě Vadnou várku neviděl a přitom má rád Star Wars, doporučuju to teda tímto napravit. Třeba si najděte seznamy příběhově významných epizod a dejte aspoň ty, je totiž fakt, že vaty v tomhle seriálu neni úplně málo. Ačkoliv většina z těch výplňových epizod neni vyloženě nekoukatelná a debilní jako třeba epizody Klonových válek s Jar Jarem, spíš jde o inkonsekventní taškařice s úplně jinym tónem, než popisuju výše, nebo epizody nepříliš objevný, repetetivní, odvozený nebo prostě víc "pro děti". Ale na závěr zopakuju, co jsem řekl už na začátku: Když je Vadná várka dobrá, tak je fakt dobrá. ()

Opustený klon (2023) (S02E03)

Výborně, začíná se tnout do živýho. Epizoda v duchu toho nejlepšího z pozdních Klonových válek. Tahle temnější a vážnější poloha seriálu sluší. Místama srdcervoucí, aspoň pro dlouholetý fanoušky klonů a období prequelů. Plus jako třešnička velmi kompetentní akce proti přehlídce dnes už historickýho separatistickýho droidího repertoáru (vč. kreativního využití mých oblíbených droidek). ()

Rýchlejší (2023) (S02E04)

Tenhle seriál je bohužel dost nekonzistentní jak kvalitou, tak tónem. Zvlášť po poslední výborný epizodě je to ještě o to větší kontrast. Schematická, odvozená, nepříliš zajímavá a víceméně nikam nevedoucí blbina. Podobnou nevyvážeností ale trpěla i první série a ostatně i Klonový války, takže jsem s tim celkem v míru a přístě snad bude líp. ()

Pochovaní (2023) (S02E05)

Pro mě snesitelnější, vizuálně hezčí a zábavnější než předchozí závodní díl, ale opět je to spíš jen taková nepůvodní odvozenina. Nicméně nová planeta a naznačená dávná historie to přece jen trochu povznášejí nad nudný průměr. Hlavní děj se stále nikam neposouvá, ale není to vlastně tak trochu záměr? Ukázat, jak se várka bezcílně potlouká životem, než jim všem dojde, že by skutečně měli udělat něco víc v boji proti Impériu, jak v jednom z předchozích dílů nadhodil Echo? A zároveň tim samozřejmě natáhnout sérii na víc dílů, aby nás udrželi na Disney+. ()

Pravda a dôsledky (2023) (S02E08)

Spolu s předchozí epizodou v podstatě perfektní (hodnotím teď obě najednou). Když se řeší hlavní dějová linka a ne vedlejší mise, tak umí mít Vadná várka fakt koule a působí jako důstojný pokračovaní toho nejlepšího z Klonových válek. Stejně jako třetí díl fakt super. Tady bylo opravdu všechno, co si člověk může přát. Intriky, akce, politika, důchodová reforma, nečekaný zvraty, logický a nelaciný camea (např. senátorka Chuchi z mojí oblíbený epizody Tresspass z 1. série TCW). Krasně potemnělej vizuál, uhrančivá hudba a překvápko na závěr. Star Wars at its best. (Ano, Andor je furt lepší, je nicméně potěšující, že mi ho tyhle dva díly v některých ohledech připomněli.) ()

Polapení (2024) (S03E01)

Tomuhle seriálu i Star Wars obecně prostě sluší, když zpomalí a dýchaj spolu s postavama. Nepotřebujeme, aby každou chvílí něco vybuchovalo, něco někam padalo nebo letělo, někdo po sobě střílel apod. I to samozřejmě ke Star Wars patří a mám rád, ale jsou to právě pasáže nebo epizody jako tahle, který se člověku dostanou pod kůži. A v tomhle případě navíc omámí podmanivou pochmurností a jakousi zlou předtuchou. Atmosféra by se dala krájet. Krása. Je pozoruhodný, jak se změnil tón oproti dřívějšim řadám, hlavně těm míň příběhově zásadním epizodám. V začátku třetí řady se ale vlastně jen dál rozvíjí hutná hlavní linka o osudu klonů, která zejména v druhý sérii taky přinesla excelentní, myšlenkově podnětný, okouzlující a zneklidňující díly. Snad to vydrží až do konce třetí řady podobně soustředěný a bez rozjuchaných odboček jako v předchozích letech. Pak by se mohlo skutečně jednat o jeden z nejzajímavějších ročníků (nejen) animovaných Star Wars. ()

Zvestovateľka (2024) (S03E09)

Ne špatný, ale zároveň takový trochu nijaký, podobně jako předchozí epizoda. Je jen shoda okolností, že v obou se vrací známá postava z dřívějška? Tenhle trik prostě neni samospásnej, ačkoliv jindy funguje, viz senátorka Chuchi nebo Bail Organa v předchozích epizodách. Ale to je asi ono – linka o „důchodový reformě” klonů, v níž zmíněný senátoři vystupujou, je jednoduše poutavěji a silněji podaná, víc fascinující, protože má větší vztah k širším událostem ságy a baví mě jednoduše víc než 66. variace na trénink a 99. mega monstrum týdne. Ale jak jsem už psal, neni to špatný a kdybych to sjížděl celý naráz, byl bych míň frustrovanej. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Leden plný seriálů