Časový posun

• Japonsko Sengoku džieitai (viac)

Malá vojenská jednotka se dostane za záhadných okolností časoprostorovou bouří o několik set let zpět v čase do středověkého Japonska. Zde zrovna probíhají válečné střety dvou klanů o místní nadvládu. Jednotka se přidá k jednomu z klanů. Vedoucí jednotky musí nejdříve vyřešit problémy ve vlastních řadách s vojáky, kteří se oddělí od zbytku a odmítají nadále poslušnost. Pak již jednotku čeká bitevní střet s početným středověkým vojskem. Bude možné porazit v několika lidech s moderní vojenskou technikou několika tisícové středověké vojsko? (Flipnic)

Mik_e

Zhlédnutím této "klasiky" jsem si splnil rest z dětství, kdy to běželo v televizi a táta mě to nenechal dodívat se slovy, že je to kravina atd. Mno, zase tak daleko od pravdy nebyl. Plně vyzbrojená jednotka - několik džípů, vrtulník, BVP, a dokonce i tank! - se ocitne působením nadpřirozených sil v minulosti, v japonském období Válčících klanů. No, a jak tak bádají nad tím, co teda s tím, jednu chytrou hlavu napadne cosi jako - ve zkratce - že čím větší tam udělají bordel, tím větší šanci mají, že je příroda kopne zpátky. A jak řekli, tak udělali. Film má dvě hodiny něco, v první sem tam nějaká šarvátka, a pak celá další hodina je jedna velká bitva, kde se vystřílí víc munice než v Ardenách. Ono vůbec se tam věci jako munice, benzín apod. moc neřeší, ale co už. Klasika. Film je to neskutečně výpravnej, opravdovej velkofilm. Nebylo to špatný, fakt že ne, i tak mi ale bylo líto těch peněz, který padly na kompars a výpravu. Co se za tohle mohlo natočit...Film stavím, co se bizarnosti námětu týče, na piedestal hned po bok snímku Rudý úsvit. Chcete-li tedy vědět, jak by asi dopadl zápas dvaceti po zuby ozbrojených mariňáků proti deseti tisícům samurajů a kopiníků s Yari, směle do toho. Jednou to za to stojí. :) ()

Pulper

Říkám si, proč kdejaká blbina má lepší akci a věrněji vystihne danou dobu než uměle protěžované velkofilmy. Tím nechci říct, že Časový posun je blbost. Prostě jeden z mnoha akčních béčkových filmů, který si hraje s putováním v čase a jak tu bylo zmíněno, kašle na nějakou kauzalitu. Být ve stejné situaci, taky by mi asi bylo fuk, co můžu způsobit. Období válčících států ve vší kráse i krutosti. Styloví samurajové, historické osoby, které spolu opravdu bojovaly s tím rozdílem, že třeba Shingen Takeda nebyl zabit v bitvě u Kawanakajimy, což souvisí s tím ovlivňováním historie. Souhlasím, že je to trochu roztahané a někdy směšné. Umělé výskoky vojáků po výbuších se vůbec nepovedly. I tak je závěrečná bitva EPICKÁ a plná úžasných scén (spoiler): kulomet kosící jezdce i s koňmi; pár mužů se samopaly proti jednotce ashigaru s arkebuzami; útok ninjů vrhajících hvězdice; voják rozsekaný ve chvíli, kdy myslí na svou ženu, která ve stejný okamžik nezáživně sleduje rekonstrukci samurajské bitvy o 400 let později; samuraj skákající z helikoptéry cca 10 metrů nad zemí na provizorní záchranné plachty (bez triků!) a celkově mnohem větší řežba než třeba v Kurosawových spektáklech. Celé je to završené ultra tragickým finále ukazujícícm, že i hrdý a čestný daimyo (tady Kenshin Uesugi respektive Kagetora Nagao) může být a samozřejmě často byl pěkně vyčůraná svině. Prostě parádní podívaná. ()

nooly

Opravdu zvláštní film, mnohé triky (např. přesun v čase) jsou z dnešního hlediska spíš k smíchu, ale celou dobu jsem se bavil. Dobrá, s obrazem často nekorespondující hudba, mocné bitvy, láska, zrada... Těch skoro 140 minut uteklo jak nic. ()

Mykhaluu

Byl to pro mě naprostý šok! Psal se tak osmdesátý devátý rok. Na "poláku" dávali v Kino noczne tento naprostý nářez, kde se jednotka vojáků "současnosti" dostane doprostřed mocenských bojů ve středověkém japonsku. Byl jsem uchvácen a polský název v "V pulapke czasu" mi neumožnil do letošního roku 2013 film nalézt! Nuž děkuji, že CSFD je a můžeme si na ní pomáhat! Nebo musíme?!? :) Otázka je, zda vlastně chci vidět takový masakr po těch letech...? :) ()

othoson

Poprvé jsem tento biják viděl asi před dvaceti lety a byl jsem z něho asi jako většina malých prcků celý unesený. Prostě samurajové a vojáci v jednom filmu, to je sen každého militantního chlapce, který má rád Japonsko... Nyní po těch letech jsem tento kousek konečně znovuobjevil, protože zapamatovat si takový název není nejjednodušší... Hodnocení je lehce nostalgické, ale furt je to správná řežba :) ()

GilbertL

Věřte nevěřte, tenhle film jsem kdysi dávno shlédl o letních prázdninách ještě coby žák ZŠ, pozdě večer (určitě muselo být po 22. hodině;)) mám dojem na ČT 2 s českým dabingem. A jako jiným uživatelům, i mně přišel nápad s přesunutím moderní vojenské jednotky do feudálního Japonska perfektní. Akční scény (zejména závěrečná s mnohonásobnou přesilou) jsou vynikající a řádně brutální (rozsekání vojáka na kusy skupinou jezdců a jejich následná likvidace granátem). Potěší i postavy vojáků. Máme zde rebela, vojáka od rodiny, který se nejvíce touží vrátit zpět, a především velitele v podání Sonnyho Chiby. Myslím si, že ten zde podává výborný herecký výkon - jeho postava dostává nejvíce prostoru a prochází zajímavým vývojem. Z původního zodpovědného velitele, který se snaží vyhnout konfliktům se samuraji a který se k jednomu z klanů přidá v zájmu přežití jednotky, se postupně stává po moci bažící zaslepenec, který jde za svým cílem přes mrtvoly (i vlastních mužů). Vůbec film se ubírá jinou cestou, než třeba americké "časovky" - máme zde dezerci několika mužů, mnohé scény ukazují tragičnost a nesmyslnost toho běsnění (voják se prostřílí z obklíčení, aby byl vzápětí zabit dítětem). A ten ne-happyendový konec! Docela bych ten film shlédl znovu, přece jen, remake jsem neviděl a nostalgie tady prostě velí dát za 4*. ()