Mongolsko - země modrého nebe

Česko, 2020, 1 h 44 min (Minutáž: 26 min)

Réžia:

Ladislav Moulis

Scenár:

Ladislav Moulis

Hudba:

Přemysl Haas

Kryštof Hádek (rozprávač), Petr Gelnar (rozprávač)

Dokumentární minisérie Mongolsko – země modrého nebe představuje v prvních 3. dílech dosud málo známou část severního Mongolska. Ve 4. dílu pak představí pouštní oblast Gobi subjektivním pohledem mladého českého experta Ing. Tadeáše Štěrby. Tadeáš Štěrba mongolskou realitu vnímá jako odborník na přírodovědnou tematiku, ale rovněž ho zajímají všechny aspekty kulturní, sociální a politické, související se zemí, ve které se v průběhu čtyř let pohyboval. Dnešní Mongolsko se potýká s mnohými ekologickými problémy. Jedním z nich je citelné ubývání a devastace lesů. Hlavní protagonista seriálu Ing. Tadeáš Štěrba díky svému lesnickému vzdělání a znalostem floristiky dostal nabídku participovat na mezinárodním projektu při záchraně mongolských lesů. Úkolem 20členného týmu českých odborníků je navrhnout trvale udržitelný management obhospodařování lesů, včetně zachování, resp. znovuobnovení původní biodiversity v místech zdevastovaných lesů. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (4)

V údolí Sharyn – Gol (2020) (E01)

Dvě rozdílné krajiny Mongolska. Měsíční, kde byly dříve lesy vykáceny a pak obnovované s lesy a rozkvetlými loukami. Opačný trend než je dnes na celém světě vytěžit co nejvíce. K tomu reálie o Mongolsku. Na tento projekt bych přispěl. Shlédl jsem na České televizi. ()

Krajina nomádů (2020) (E03)

Exkurze do práce pastevce ve stepi. Město Bugant vypadalo ospale. ()

Za stromy do pouště Gobi (2020) (E04)

Zde už to vypadalo hodně vyprahlé. Pokus o navrácení alespoň suchých stepí. Proroctví, že takto to bude vypadat všude až začne docházet voda je děsivé. ()