Po jedné stopě

• Česko Po jedné stopě do Iráku (viac)
Česko, (2020–2023), 15 h (Minutáž: 25–27 min)

V této roadmovie se dva přátelé vydali na motorkách pobřežními zeměmi Afriky od Maroka směrem k Jihoafrické republice. Cesta do Iráku byla jakousi zkouškou, zda Martin Písařík zvládne svou první cestu na motocyklu za hranice České republiky. Začátečníka testuje na trase z Turecka do Iráku zkušený a uznávaný cestovatel Igor Brezovar. Poté oba čekala dlouhá jízda do Afriky... Slovinec Igor žije už léta v Česku, je to člověk vstřícně naladěný vůči všem lidem, které potkává. A tak se díky jeho bezprostřednosti dostávají oba cestovatelé do příbytků místních obyvatel, kde mohou nahlédnout do jejich rodinného života, ale i výjimečných událostí, oslav či kmenových rituálů. Herec Martin Písařík je také srdcem dobrodruh, ale motorista začátečník, který se však s mnohdy těžko sjízdným terénem či vrtochy motocyklu statečně pere. Cestování vtipně glosuje a také zdatně veršuje. Humor a nadhled oba neopouští ani v situacích, které při průjezdu Marokem, Západní Saharou, Mauretánií, Senegalem, Gambií, Guineou, Sierrou Leone, Libérií či Pobřežím slonoviny také nastanou a leckoho by motivovaly k návratu domů. Jejich dobrodružnou cestu zastavila až občanská válka v Kamerunu. Cesta do Jihoafrické republiky na ně proto stále čeká… (Česká televize)

Recenzie používateľa LachtanShows k tomuto seriálu (34)

V říši Tarzana (2023) (S02E05)

Pátá hvězda za ty vodopády. Krásnější úkaz tohoto typu jsem prozatím nikde neviděl. Škoda, že zrovna tenhle na život asi nikdy nedám. ()

Po řece za Pygmeji (2023) (S02E06)

Šílené si uvědomit, jak ta tristně chybějící edukace umožňuje africkým obyvatelům požírat zvířata, co jsou pro nás, západní svět, absolutním tabu. Ale vlastně je nelze nikterak vinit. ()

Vánek ve vlasech (2023) (S02E07)

Prostě provokace tenhle pořad, když člověk leží hodiny denně v bakalářce na Afriku a zažívá ji jen skrze teorii, nikoli tak potřebnou a chtěnou praxi. ()

V údolí goril (2023) (S02E08)

Pohled na gorily k nezaplacení. Stejně jako na chudáka Igora a koronavirový test, který háže velmi stinné flashbacky na nedávno, byť velmi trpkou minulost. ()

Showbyznys v rukou Křováků (2023) (S02E09)

Proč jako najednou takový propad? Igor je sympaťák a díly se obejdou i bez většího angažmá Martina. Ale jeho básničky nesmí chybět, ty jsou nejlepší tečkou na závěr večera. ()

Zvířata bez hranic (2023) (S02E10)

Už při osobních návštěvách severní Afriky mě bavil entuziasmus zdejších naučit se nějaká naše česká slova a zdejší přítomnost Mirečka z filmových Básníků (které jsem osobně neviděl) mi ty dovolené v dětství dost připomněla. ()

Kongo vrací úder (2023) (S02E11)

Po delší době jsem si epizodu užíval fakt plnými doušky a začal se o to víc těšit, že se sám v srpnu na černý kontinent konečně podívám. ()

Nemám rád písek (2023) (S02E12)

Afrika je prostě láska. Zvlášť když s ní trávíte skoro 3/4 roku formou psaní kvalifikační práce. ()

Kongo, temné srdce Afriky (2023) (S02E13)

Nechápu propad do modrých, pořád se to drží na stejné vlně a Martin s Igorem jsou už teď mými nejoblíbenějšími průvodci po černém kontinentu. ()

Z angolské televize na Měsíc (2023) (S02E14)

Pro mě super aktuální díl, když se Angole věnuju v dokončované bakalářce pomalu nejvíc. A aspoň si i skrze laický pohled cestovatelů ověřím, co to v Angole znamená slovo korupce. ()

Setkání s Amigos da Picada (2023) (S02E15)

Nechápu, že zrovna u tohohle pořadu se mi stává, že úplně zapomínám hodnotit epizody. Přitom zrovna tady bych koukal klidně několik hodin v kuse a ne nedočkavě vyhlížel další středu s dalším čarokrásným dobrodružstvím po Africe. ()

Dej přednost slonům! (2023) (S02E16)

Namibie je sice jednou z nejpustších zemí na světě, ale právě díky tomu jednou z nejkrásnějších. Vidět "Velkou africkou pětku" v divoké přírodě musí být lifegoal pro každého správného cestovatele a milovníka přírody. Tak snad někdy. ()

Nejstarší pouští světa (2023) (S02E17)

Namibie je prostě láska. Snad se tam jednou fakt mrknu. Už jen kvůli spojitosti své zdejší přezdívky a tamní největší lachtaní kolonie na světě. ()

Poslední kilometry (2023) (S02E18)

Brilantní zakončení brilantního cestopisu. V létě ten Cape Town sám zakusím na vlastní kůži, už abychom tam byli. Zdejší soundtrack pak sám použiju do nějakých vzpomínek z cesty. ()