Čas armagedonu

• USA Armageddon Time (viac)

Příběh o dospívání židovského chlapce, který se potýká s očekáváním rodiny a vyrůstá ve světě privilegií, nerovnosti a předsudků. (SkyShowtime)

Aljak

Atmosféra 80tych rokov bola vynikajúca, a trúfam si povedať, že to je to najdôležitejšie, čo celý film ťahá po celú dobu vpred. Dejová línia bola taká, nijako extra výnimočná, ale aj tak mám takéto filmy o mládeži a dospievaní celkom rád. Aj keď tá dvojica Paul & John mi až tak neimponovala, tak napokon to bolo vcelku obstojné. Film ma bavil najmä svojou výpravou, ale ani ten príbeh napokon nebol až tak na zahodenie (hoci tomu chýbalo niečo viac Waw). 3* ()

Xmilden

Kluci mají své sny, které si dlouho nechtějí nechat vzít. Někdo pro ten svůj sen udělá více někdo méně. Armageddon Time určitě spíše slabším kouskem ve filmografii Jamese Graye, ale to vůbec neznamená, že by se mělo jednat o slabý film. Ani bych se nedivil, kdyby se mělo jednat o osobní vzpověď pana režiséra. Anthony Hopkins předvádí opět skvostný výkon, stejně jako Michael Banks Repeta. 65% ()

lamps

Příjemná alternativa Spielbergových Fabelmanů. Tentokrát víc o rasismu, ale rovněž o vnitřním boji aspirujícího umělce v nepřejícím prostředí. Nejste-li obeznámení s tvorbou Jamese Graye, jenž i velké výpravné příběhy vždy uměl podat psychologicky a způsobem odporujícím hollywoodskému mainstreamu, Armageddon Time vás možná ničím extra neosloví. Jde o film, jehož sdělení se může jevit jako plytké, pokud publikum tradiční motivy o rodinné konsolidaci a síle přátelství nedokáže plně asociovat s dobovým rámcem a osobností autora. Pokud jste však viděli alespoň dekádu starého Imigranta, jehož Gray zasadil do 20. let k uprchlické vstupní bráně Ellis Island, snímek na vás zapůsobí jako naturalistické a nevyhnutelné pokračování. V doprovodu hudebních dobových hitů a proslovů Hopkinse, jenž na menším prostoru rozehrává důležitou morální autoritu, nahlédneme nejen do duše Jamese Graye, nýbrž celých Spojených států na úsvitu reaganovských 80. let. Není to pohled nejveselejší, ale filmařsky mu většinou není co vytknout. 80 % ()

silentname

"Armageddon Time" asi nie je vynikajúcim filmom, no istý obdiv k nemu určite prechovávam. V prvom rade si povedzme čo na ňom bez debaty funguje. Anthony Hopkins je absolútne fenomenálny. Myslím si, že v správnej dráme sa vie zhostiť kvalitného hereckého výkonu, ktorý mu pasuje a dokáže zo seba dostať absolútne maximum. A v tejto role by som si asi nikoho lepšieho nepredstavil. Skvelý casting. Myslím si, že aj detskí predstavitelia sú celkom solídne zvolení. Pôsobia uveriteľne, vedia dať filmu srdce a priateľstvo medzi nimi funguje. Je to spracované natoľko skutočne, že všetky scénky s nimi som si vedel nadmieru užiť. Vzťahy v rodine sú spracované okey... hoci som mal pocit, že okrem dedka v podaní Hopkinsa som si vnútorne ťažko hľadal puto k ostatným členom. Scénka v kúpeľni mi prišla veľmi vyhrotená, no zase dokážem pochopiť aj celkový kontext všetkého čo v tom bolo. A hlavne deti si často myslia, že vedia veci lepšie, no nie vždy to tak je. Rodičia chcú svoje deti chrániť, no rovnako nemôžu im dovoliť čokoľvek pre ich šťastie. Občas človek musí podať nejakú tú obetu. Jediné čo pre mňa filmu chýba je nejaký intenzívny moment, ktorý by nejako zúročil tú celkovú atmosféru. Má dva momenty, ktoré mi utkvejú v pamäti navždy. Rozhovor s dedkom v parku počas púšťania rakety a rozhovor Paula so svojim otcom v aute. Tieto dva momenty sú silné a dobre spracované, ale zvyšok filmu síce ponúka dobré scénky, ale chýba im asi väčšia dávka energie alebo atmosféry. Pre mňa solídny film, ktorý ale mohol byť super. Uvidíme s čím príde James Gray nabudúce. Treba tomu dať viac energie. Hodnotenie: B ()

Rimsy

James Gray vzpomíná na své dospívání v trochu privilegované, trochu utlačované rodině, a to na pozadí počátku Reaganovy éry. Vyhýbá se nostalgii a patosu, ale opět i emocím obecně a předkládá zručně natočené, ale přece jen nikterak objevné vyprávění o společenských nespravedlnostech. Více zde. ()

• Režisér James Gray povedal, že plán, ktorý Paul (Banks Repeta) a Johnny (Jaylin Webb) vymysleli, aby ukradli počítač a predali ho, je založený na príhode z jeho vlastného detstva, keď sa s kamarátom pokúsili ukradnúť blueprinty Star Trek (1979) vystavené v Bloomingdale, no prichytili ich. (Arsenal83)
  • Po premietaní v Cannes 2022 zožal film 7-minútový standing ovation. (Arsenal83)

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

James Gray chystá biografii Kennedyho

James Gray chystá biografii Kennedyho

29.10.2022

Režisér James Gray (Ad Astra, Ztracené město Z) do kin čerstvě poslal svůj nejnovější snímek Armageddon Time poté, co si s ním odbyl premiéru na letošním festivalu v Cannes. První ohlasy jsou pak… (viac)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (viac)