Nová šichta

25 rokov prežil Tomáš Hisem pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa ale prudko mení, bane zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, ale epickú odyseu obyčajného človeka. Svojím nevtieravým humanizmom evokuje diela klasikov britského sociálneho realizmu. (Filmtopia)

blondboss

Tento dokument je v zásade kvalitatívne len priemerným snímkom, ktorý ale zachytáva inšpirujúcu cestu jedného človeka za svojím snom. Tomáš Hisem je určite veľmi dobrým príkladom toho, ako sa prezentovať a ako sa presadiť a adaptovať v náročnej dobe plnej zmien. Štvrtú hviezdičku pridávam práve kvôli tomuto inšpiratívnemu odkazu, ktorý ale mohol byť nakrútený troška zaujímavejšie a pútavejšie. Tu je ale ozaj prvoradý odkaz. 70 % ()

Majkl91

Pravého chachara nezlomíte!!! Tomáš je ryzím důkazem toho, že to jde a jestli se někdo začne tvrdit, že “programátora nemůžou přece dělat všichni”, tak se jenom vymlouvá, poptávka je stále enormní, i když nevezmou vás samozřejmě jen co dokončíte 3-měsíční kurz. ()

Don Martini

Inspirující film, který ukazuje, že i vyučený se může stát programátorem. Odehrává se i v budovách VŠB-TUO Ostrava, kde jsem prožil krásné studentské časy. Až na toho debila Bohumila Kartouse na konci, je to super film. ()

fafejt001

Kurde fajnove podivani . Klobuk dolů před každým, kdo se snažil  , poprat se s touto situací a ne jen blbě kecat u piva.  Svuj širak hažu daleko , kurde . Dobre synku, dost dobre . ()

tomino28

Mám radost z čerstvého větru na českém dokumentárním poli. Téma je aktuální a určitě zajímavé i pro ty, co nežijí ve světě jedniček a nul. U sledování několikaměsíční cesty Tomáše jsme svědky toho, že nemá cenu předem házet flintu do žita a že pokud něco neuděláme z vlastní iniciativy, jen málokdy se samo od sebe stane něco osudového. Zábavné a v některých ohledech poučné a podáno s ostravsky typickou přímostí. Zkrátka fajne jak cyp! ()

karnifex

Na mém zklamání se asi podepsalo to, že jsem od filmu (díky pozitivním ohlasům, které ho předcházely) čekal mnohem víc. Výběr tématu i hlavního hrdiny je výborný, ale zpracování velmi povrchní a hlavně neodvážné (výskyt sprostých slov za odvahu počítat nelze). Že množství propouštěných je (a bohužel asi i bude) problém, je jasné a rekvalifikační kurzy programátorství to nejspíš nevyřeší (na konci se mluví o třech úspěšných případech) - za nejzajímavější scény lze tedy považovat ty v hospodě, kde je na to upozorňováno (i když velmi krotce). Nejsilněji pak na mě působil kontrast reálné situace a její narůžovo nalakovaný obraz ve zpravodajství ČT: škoda, že tomu nebylo věnováno více prostoru (pouze krátká, rozpačitá reakce osazenstva na evidentní manipulaci a nevěrohodnost řečeného) - vždyť tady byla na stříbrném podnose odpověď na to, proč je pro mnoho lidí "oficiální" zpravodajství naprosto nedůvěryhodné (a bohužel pak často hledají jiný pohled na "alternativních" webech). ()

Sa.sa

Dobře natočen a s velice dobrým poselstvím obzvlášť v dnešní době.... Klobouk dolu, že to nevzdal a dotáhl tu práci až do úspěšného konce... ()

petikakika

3 hviezdičky, ale za to odhodlanie a fakt, že to nevzdal si tú štvrtú hviezdu zaslúži :) Nehovoriac o tom, že po ostrihaní vyzeral ako staršia verzia Kryštofa Hádka :D ()

Korpy22

Dokument u kterého člověk až občas žasne, že je to dokument. Příběh o člověku, který 20 let pracoval v dole a najednou vyleze z dolu s střetává se s realitou života. Trošku to vypadá, jako když vězeň vyleze z vězení. Najednou se v ničem nevyzná, neví co má dělat, není pro něj práce a on si musí nějak poradit. Přestože je dokument lehce umělecký a spousta scén vypadá uměle vůbec mi to nevadí, protože celkový příběh a myšlenka je realitou. Celý dokument je o snaze, naději a toho, že když se chce, tak to jde. Těžko, ale jde. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (viac)