Kontrolované hovory

Scenár:

Stanisław Tym

Kamera:

Jerzy Stawicki

Stanisław Tym, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Bończak, Marian Opania, Jerzy Turek, Bożena Dykiel, Zofia Merle (viac)

Vydarené pokračovanie v Poľsku kultovej snímky Miš nás zoznamuje s ďalšími osudmi a peripetiami šmelinárskeho Ryszarda. Ten na podnet známeho plukovníka štátnej bezpečnosti vstupuje do novovznikajúcich štruktúr Solidarity. Po domnelej autonehode sa dáva na útek pred políciou v dobe, keď je generálom Jaruzelskim vyhlásený výnimočný vojnový stav. Absurdné komediálne situácie glosujú bez rozdielu dobu, režim ale aj poľské mýty. Pri každej telefónnej búdke stojí milicionár, kontroluje hovory a z času na čas vezme telefonujúcemu sluchátko a informuje druhého volaného: "rozmówa kontrolowana". (Melancholik)

Willy Kufalt

Nestává se často, abych dal vysoké hodnocení komedii, s jejíž humorem jsem se místy necítil úplně kompatibilní (pokud jde o některé Ryszardovy vylomeniny během útěku, včetně kompletního přestrojení za pomalovanou ženskou) a hlavní hrdina, potažmo i herec mi byl proti záměru částečně nesympatický. Na druhé straně je tady děj doslova nabitý napínavými situacemi, že Kontrolované hovory zvládnou fungovat i coby zábavný „thriller“ dostatečně na to, abych měl pozitivní zážitek, a občas ho skvěle okořenilo i pár funkčních vtipů, někdy i s hlubší výpovědí. Velkou devizí s přidanou hodnotou určitě tvoří groteskně odlehčený náhled do pohnutého období socialistického Polska počátkem 80. let ve jménu protestného hnutí Solidarity a následně vyhlášení výjimečného stavu (stanného práva). Z komediální roviny mě odrovnalo zejména úvodní odhalení nečekané totožnosti ženy v posteli, ale k povedeným určitě patřila za mě i telefonická scénka, v níž opakovaně zazní ze strany přítomného ozbrojeného vojáka (a posléze už i telefonujícího) varovní hláška z názvu filmu, nebo používání nejrůznějších kódovaných hesel během telefonických rozhovorů či počátků setkání. Pěknou tečku na závěr vytvořila parodická předzvěst zhroucení socialistického režimu, i s ironickou hláškou narážející na nejdřív přicházející perestrojku. [75%] ()