Vražda v ulici de Lourcine

(TV film)

V jedné tiché pařížské ulici v měšťanském domě žijí ve vší počestnosti pohledná madame, její choť, který toho rána ještě stále vyspává, a úslužný sluha. Den by mohl probíhat tak jako obvykle, kdyby… kdyby se pán domu neprobudil v pozdní dopoledne s příšernou kocovinou, na sobě zbytky pomačkaných šatů a v hlavě prázdno! Jediná jistota je, že má velkou žízeň, v kapsách pecky a kusy uhlí, v posteli ženský čepec a střevíc. A ještě něco – chrápající individuum stejně pomačkaného zevnějšku. Završením dopoledních trampot pána domu je náhodné přečtení novinového článku o záhadné vraždě uhlířky v ulici de Lourcine… Frašky dramatika Eugene Labiche (1815 – 1888) si na českých jevištích získaly velkou popularitu především zásluhou fenomenálního Slaměného klobouku. My vám dnes nabízíme, po více než padesáti letech od premiéry, televizní zpracování jedné z jeho roztomilých povídek s vynikajícím Milošem Kopeckým a Milošem Nesvadbou. (Česká televize)

rakovnik

Zfilmování divadelní hry trpí v podobě dění v jednom prostředí. Takže se zde v jednom pokoji střídají herci a mluví a mluví. Příběh tedy musí být opravdu zajímavý. Fraška s "okénkem" sice přináší několik světlých okamžiků, ale duo Miloš a Miloš mi přišlo poněkud mdlé. Pointa sice byla celkem milá, ovšem zápletka byla trochu tuctová. ()

Marthos

Rozverná burleska nekorunovaného krále francouzského vaudevillu Eugèna Labiche je komickým sledem nedorozumění, podivných náhod a ještě podivnějších nápadů, hýřících vtipem, ironií a hravou nadsázkou. Této stylizaci odpovídají také herecké výkony všech přítomných, především oba Milošové – Kopecký i Nesvadba – jsou naprosto neodolatelní a sluší jim i několik společných popěvků za asistence neméně skvělého Rudolfa Pellara. ()

Amonasr

Tyhle starosvětské komické frašky z 19. století nejsou můj šálek kávy. Hercům nezbývá než silně přehrávat, ale těžko z toho něco vykřesat, co by opravdu pobavilo i dnes. Málo naplat, tento styl humoru je z dnešního hlediska už příliš infantilní, a byl takový podle mě už v době natočení inscenace. ()