Gorily v obležení

(TV film)
  • Nemecko Gorillas unter Stress - Lebensraum am Limit (viac)

Gorilám horským žijícím na malém území na hranicích Rwandy, Ugandy a Konga se díky ochranným projektům daří. Jenže zvýšený počet a stále stejné území vede ke stresu ve skupinách a stále častějším konfliktům... Počet divoce žijících horských goril se zvýšil na více než jeden tisíc! Ano, toto je vzácný a ojedinělý příběh o úspěchu ochrany ohrožených zvířat. Jenže ruku v ruce s úspěchem přicházejí také nové problémy. Poslední horské gorily na světě žijí jenom na dvou místech východní Afriky. Co se stane, když se počty goril zvýší, ale území, kde žijí, se nezvětší? Na tuto otázku odpovídají výsledky nedávných výzkumů: zvířata žijí pod tlakem neustále narůstajícího stresu a napětí. Jak moc mají odborníci a ochránci přírody zasáhnout? A jaké hrozby čekají na tyto něžné černé obry v budoucnu? Fascinující film Gorily v ohrožení zve na návštěvu dechberoucí přírody. A přitom pokládá zajímavé otázky o problému ochrany ohrožených zvířat i jejich vzájemném soužití s lidmi. (TV Prima)

Marze

Pamatuji na podobné dokumenty, které popisovaly velké deštné pralesy s gorilamy horskými a odhadovali, že rychle postupující těžbou nepřežijí rok 2000. Minipark na hranicích Rwandy, Ugandy a Konga působí komicky. Hora tři kilometry vysoká těsně obklopená obilnými poli. Rozsouloženým černochům by zde rošířenou půdu až na svahy hory z pole vzala eroze.  Zakladatelka parku byla zabita. "Ve Rwandě je třikrát až čtyřikrát větší hustota obyvatel než v Německu nebo ve Francii" říká komentátor, takže se po genocidě z roku 1994 opět sexuálně vzpamatovali. A to v Německu je skoro dvakrát větší hustota obyvatel na jeden kilometru než u nás. Dokument je vlastně vztahová studie o tom, jak homo sapiens sapiens tyto gorliy opět namnožil , ale natěsnaní na omezeném území mají konflikty. "Dřív byl jeden spor za měsíc, nyní máme tři rvačky každý den", říká americká místní výzkumnice.  Je to taková modelová situace pro náš geometricky množící se druh. Václav Cílek na své nové přednášce říkal, že si myslí, že zažíváme právě teď období začátku války o zdroje. Vypadá to, že náš vrcholový predátor "bacily" alias aktuálně covid-19 se choval příliš férově a bral jenom nejslabší kusy. V závěru dokumentu je vyloženě tragikomický žánr. Vláda zjistila, že ekoturistika v parku přináší peníze od turistů, kteří by jinak neměli důvod do přelidněné Rwandy přijet a chce vystěhovat dvacet tisíc obyvatel z nárazníkové zóny parku. "Gorily jsou důležitější než my?" podivuje se vesničanka. "Turisté nechtějí vidět nemocné gorily" zazní odpověď. ()