Lapidárium: Příběh zrcadla

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 1997, 15 min

Réžia:

Jaroslav Bouma

Předměty, osobnosti a události, které prošly ateliérem Alfonse Muchy... Na přelomu století jeden z méně slavných kolegů Alfonse Muchy zachytil na plátno takřka dokumentární podobu jeho pařížského ateliéru, který se v průběhu dalších let dvakrát přestěhoval přes oceán, aby se všemi původními rekvizitami definitivně zakotvil v jednom pražském domě. Na obrazu i v reálu dominuje zrcadlo, ve kterém se určitě kdysi shlížela i Sarah Bernhardtová, Paul Gauguin, Auguste Rodin a další slavní i méně známí přátelé Muchovy rodiny. Zasvěceným průvodcem po interiéru je snacha slavného malíře – hudební skladatelka Geraldine Muchová. (Česká televize)

rivah

Krásný, bohatý ateliér na Hradčanech, jímž nás provádí absolventka Královské akademie skladby Geraldine Muchová mluvící zajímavou češtinou, bez cizího přízvuku, ale s nejistými koncovkami slov. Je tam všechno, na co si lze vzpomenout, počínaje postelí s nebesy, pod níž byl prý kdysi zavraýděn Valdštejn. No a taky to krásné oválné zrcadlo, harmonium, starobylý oltář zčásti předělaný na knihovničku, obraz Gaugina hrajícího ve spodkách na harmonium, vycpaný pták, perské koberce aj.(max.70%) ()