Stoupající hladina moří - co nás čeká?

(TV film)
  • čeština Stoupající hladina – Po nás potopa (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Nemecko, 2020, 52 min (Special Edition: 28 min)

Oliver Preusche (rozprávač)

Svět staví hráze a brány, lidé se stěhují nebo zvedají své domy na kůly, aby zůstali v suchu. Vědci se mezitím v závodě s vodou usilovně snaží zůstat o krok napřed. Lidstvo ví, že hladina oceánů stoupá. Po celém světě jsou již desítky let budována opatření pro vývoj podle těch nejtemnějších předpovědí. Ale to, co bylo před pár lety katastrofickým scénářem, je dnes otázkou času. Co se stane, až se naše ochrana ukáže jako nedostatečná? Voda stoupá a předvídat tento proces je navzdory pokročilým technologiím a metodám výzkumu stále velmi těžké. Dokument nabízí pohled na podoby, kterých tento problém v různých koutech světa nabývá, i na některé z metod, pomocí nichž mu lze čelit. (Academia Film Olomouc)

Marze

Dokument ukazuje vzestupy hladiny působivě. Jak řekl na jedné z vynikajících přednášek Václav Cílek, ten kdo má vlastní potraviny a vodu , může mít vlastní názor. Změna klimatu se podle něj nejprve projeví nedostatkem a zdražením potravin. Hlavní problém je populační růst. Z dokumentu je vidět, že se změnou klimatu je většina elit smířena a vymýšlí se různé adaptační strategie. Proč taky ne, když v Africe přibude každý rok 80 milionů dalších dětí, kteří si budou chtít koupit automobil a létat na dovolenou. A těch dalších 80 milionů z dalšího roku také, nemluvě a těch 80 milionech z roku následujícího. Podle OSN se má počet obyvatel Afriky do roku 2050 už zase dvojnásobit. Technokraté říkají, čím víc bude na Zemi lidí, tím je větší pravděpodobnost, že se narodí pár technicky zdatných géniů a všechny problémy vyřeší jako Bruce Willis, včetně nedostatku orné půdy. Dnes jsou bohužel změny klimatu tak viditelné, že je nemohou jako dříve odbýt nějakou manipulací s veřejným míněním. Váslav Cílek říká, že nejúčinnější revoluce s velkými následky pro celý svět by bylo přestat nakupovat. Zhroutily by se ekonomické systémy. K tomu spěje nejmladší generace, které často stačí židle, stůl a počítač. Dokument je k shlédnutí zde (za rok zde budou zase jiné) https://online.watchandknow.cz ()