Dramatická rekonstrukce skutečných událostí kolem útoku nervově paralytickou látkou novičok, s jejíž pomocí se dle všech dostupných důkazů pokusili dva příslušníci ruské tajné služby 4. března 2018 otrávit přeběhlého bývalého agenta GRU Sergeje Skripala s dcerou Julií a vystavili tak nebezpečí kontaminace celou populaci čtyřicetitisícového Salisbury v anglickém Wiltshiru. Série svým zpracováním dodává dobře známým událostem lidský rozměr a soustředí se na některé reálné aktéry událostí a jejich rodinné příslušníky, především na postavu detektiva Nicka Baileyho (Rafe Spall), otce od rodiny, který jako první policista zasahující na místě činu později bojoval v nemocnici o život, na postavu krajské hygieničky Tracy Daskiewiczové (Anna Marie Duffová), rovněž matky od rodiny, která z titulu své funkce koordinovala opatření na ochranu veřejného zdraví a také na postavu Dawn Sturgessové (Myanna Buringová), sociálně problematickou ženu, která se později shodou nešťastných okolností novičokem také otrávila. Drama zachycuje Británii v nejistotě, zda se nestala terčem rozsáhlejšího teroristického útoku a soustředí se při tom na práci konkrétních lidí, kteří ji krizí provedli. (Česká televize)

MirkaP

Otrava Skripala novičokem v roce 2018. To je bod, od kterého začíná dění tohoto seriálu. Vlastní otravou se vlastně nezabývá, pokud se to nedotýká kardinální otázky - nemůže to ohrozit obyvatele města? Ze základní sady 6W otázek (Who, What, Why, When, Where, hoW) řeší tedy pouze tu poslední - jak. Ostatní odpovědi jsou buď jasné nebo nedůležité. Riziko bylo velké, jak se nakonec ukáže v reálu. A když Salisbury všechno překonalo a bylo prohlášeno napodruhé jako čisté, za chvíli přišel zasranej covid. /// ČT si to přeskládala do 4 dílů, asi aby jim to lépe sedělo do vysílacího schématu. ()

Aniki

Hodnotit snímek z jakéhosi "filmového" hlediska nelze. Ne snad kvůli tomu, že jde "jen" o televizní sérii, ale především kvůli jisté odtažitosti, přehnané rekonstruktivnosti a nepřesvědčivým hereckým výkonům. Na druhou stranu, přesně toto jsem dopředu očekával, srozumněn s tím, že jde o jistý průvodní znak většiny britských tv počinů poslední doby. Ta televiznost je zkrátka cítit na sto honů. Jako popis událostí to ale bylo celkem fajn a minidílko má ode mne slušné průměrné hodnocení. ()

jungewolf

Čtyřdílná verze seriálu je k vidění v I-vysílání České televize. Seriál byl natočený v r.2020, české znění je z r.2021 . Je moc dobře, že to Britové natočili, i když proruské kolaboranty, co nenávidí Ukrajince, Bělorusy, Gruzínce a další terče ruského komunistického imperialismu to stejně nepřesvědčí. Velice dobrá minisérie, jasně 5 * a 83 % . ()

kokofek

Zdařilé nahlédnutí do zcela jiného světa na který si u nás jen hrajem.Kdyby k této události došlo u nás tak si ten chaos vůbec nedovedu představit.Stačí mi tato doba covidová a chování lidí,kteří vedou tento stát a tudíž bychom jim měli věřit.Ale co každý má co si zaslouží že? ()

fafejt001

Díly jsou čtyři . Skripalovi jsou pouze v úvodu , asi 5 minut a pak už o nich není ani slovo . A ni pátrání o agentech není skoro vůbec zmíněno , až tedy k závěru série . Což je celkem škoda . Pátrání jinak dobře natočeno . Za mne slabší * * * * . ()

Sa.sa odpad!

Bohužel jak jsem čekal čistá propaganda, pohádky a ospravedlnění všeho co následovalo.... Nějak se ta bajka musí obhájit, tak proč nenatočit něco jiného než pravdu.... Mimochodem stejně někdy vyjde pravda najevo, i když už to nebude nikoho zajímat.... ()

futislav

Jedna hvězda za snahu a čtyři dolů za to, jak málo celá ta šaškárna kolem novičoku odpovídá skutečným účinkům té látky, která způsobí smrt už v množství 1 mg a velmi snadno proniká kůží, sliznicemi, ochrannými pomůckami atd. . Když někoho budou chtít otrávit novičokem, pak to zcela jistě končí fatálně v průběhu pár desítek minut a šance na uzdravení zasažených osob je prakticky nulová. Kdyby se například Navalnyj setkal s novičokem ve spoďárech nebo vodě, těžko by ho někdo zachraňoval v Německu a zcela jistě by nedával interwiew novinářům. A nerozchodili by to ani další údajně zasažení. Je to sprostá lež a ještě o tom natočí seriál. Celé je to jeden velký politický cirkus a manipulace s nevědomostí lidí. ()

Naby

Z pohledu kvality seriálu a kvality dabingu na ČT je to opravdu děs. Na druhou stranu, pokud jsou informace ohledně toho co se v seriálu děje pravdivé, tak za mě je to opravdu zajímavé a musím říct, že ačkoli jsem tuhle “kauzu” ve zprávách zaregistroval, tak že by to bylo až takhle jsem tedy ani zdaleka netušil. Kvalita seriálu a dabingu / zajímavé informace 1 / 5, takže výsledná 3*. Pokud jste kauzu nesledovali v reálu tak tohle je určitě zajímavý souhrn a doporučuji ho. PS: V archivu ČT “iVysilani” to stále najdete (7.4.2023). ()

stanslon

Britové oné bajce dali správný komediální nádech. Asi je to tím že tam dodali ten lidský rozměr. Ti co rozšířili onen smrtelně jedovatý Novičok z kliky bytu přežili díky geniálním lékařům okresní nemocnice a představitelům obce, ale běda těm kdo se jich dotkli jen pohledem. A to klidně i bez specialistů Bodyho a Doyla z Mi5, z podobného britského seriálu. Mezi námi i kdyby to nepodali jako rekonstrukci Bajky ze Salisburry, jako sci-fi by to bylo slaboučké už jen kvůli tomu Novičoku o kterém všichni ví, co způsobuje. To by tam museli dát neznámý jed, nebo virus. Nejkrásnější byly hlášky o tom, že tohle je stopa jedu, hned vedle to už není jed. ()