Dramatická rekonstrukce skutečných událostí kolem útoku nervově paralytickou látkou novičok, s jejíž pomocí se dle všech dostupných důkazů pokusili dva příslušníci ruské tajné služby 4. března 2018 otrávit přeběhlého bývalého agenta GRU Sergeje Skripala s dcerou Julií a vystavili tak nebezpečí kontaminace celou populaci čtyřicetitisícového Salisbury v anglickém Wiltshiru. Série svým zpracováním dodává dobře známým událostem lidský rozměr a soustředí se na některé reálné aktéry událostí a jejich rodinné příslušníky, především na postavu detektiva Nicka Baileyho (Rafe Spall), otce od rodiny, který jako první policista zasahující na místě činu později bojoval v nemocnici o život, na postavu krajské hygieničky Tracy Daskiewiczové (Anna Marie Duffová), rovněž matky od rodiny, která z titulu své funkce koordinovala opatření na ochranu veřejného zdraví a také na postavu Dawn Sturgessové (Myanna Buringová), sociálně problematickou ženu, která se později shodou nešťastných okolností novičokem také otrávila. Drama zachycuje Británii v nejistotě, zda se nestala terčem rozsáhlejšího teroristického útoku a soustředí se při tom na práci konkrétních lidí, kteří ji krizí provedli. (Česká televize)

Malarkey

Nevím, jestli má Česká televize s tou britskou nějakou družbu, když na nás valí jeden anglickej seriál vedle druhého, ale musím konstatovat, že Angláni ty náměty podle skutečných událostí mají prostě v malíku. Útok v Salisbury působí jednoznačně, přesně, reálně. A mně nezbývá, než jim věřit a kochat se kvalitním filmařským řemeslem. ()

*CARNIFEX*

Vzhľadom na tému, nemalo by to byť "dramatickejšie"? Británia točí solídne kriminálky najmä z pohľadu "konverzačiek". No mali by si brať príklad aj zo "severu", kde Nóri či Dáni a im podobné národy, točia ďaleko atmosférickejšie projekty v rámci žánru. Toto je priemer .. ()

Vodnářka

No dobře, přiznávám, že poslední hvězdička je jenom za to, že na konci ukázali skutečné osoby a já jsem dojatá, ale ta reálnost příběhu se prostě cení. ()

JohnCZ

Precizní docudrama, které se spíše než Sergejem Skripalem zaobírá dopady této události. První dva díly jsou napínavé fest. Ten třetí, i když už trochu ztrácí tempo, je zase naopak dost emotivní a působí nejen jako důstojná pocta obětem tohoto bezohledného útoku, ale také lidem, kteří při ochraně města nasazovali své zdraví, ne-li rovnou život. Dawn Sturgess je jen další z řady zbytečných obětí bezohledné agresivní ruské politiky. Ani první a bohužel ani poslední. ()

agentmiky

Nenápadný kinematografický počin z Velké Británie, který ale rozpracovává jednu z nejznámějších mediálních kauz posledních let, a to atentát na bývalého ruského špiona Skripala (a jeho dceru). Do našich končin proniklo pár informací, ale rozhodně jsem si chtěl v této problematice rozšířit obzory. Seriál pojali autoři skoro až dokumentárním stylem. Naštěstí se ale dostalo i na hlavní aktéry v této tragické události. Vůbec jsem doposud nevěděl, že si Salisburský incident vyžádal i život jedné nevinné ženy (tomu se věnuje závěrečný díl, kde dojde i na emoce, tomu věřte). Též i vedlejší linka s detektivem Nickem zaujala. Sice seriál nenabízí nikterak vypjaté akční scény, ale hrozba novičoku sama o sobě funguje jako thrillerový aspekt. Tento neviditelný nepřítel ve mně po celou dobu sledování vyvolával nepříjemné pocity. Takže tohle seriálu vyšlo. Další britský zářez na pažbě. Více takových minisérií. Za mě 8/10 ()

angel74

Velmi věrohodně zpracovaná rekonstrukce poměrně nedávných událostí týkajících se otravy nervovým jedem novičok, ke které došlo v anglickém hrabství Wiltshire. Je zde kladen důraz na pocity rodinných příslušníků obětí útoku i lidí, jež se velkou měrou zasloužili o bezpečnost široké veřejnosti. V souvislosti se současnou celosvětovou pandemií si dokážu daleko lépe představit, co prožívali obyvatelé zasažené oblasti a je mi z toho všeho dost úzko. (70%) ()

filmmovier

Britové opět natočili skutečnou událost a opět tak učinili velmi věrně a velmi zajímavě. Herecké obsazení je tradičně špičkové, hraje se zde na emoce, k postavám si během čtyř epizod utvoříte silný vztah a samotné vyšetřování je též zajímavé. Tohle snad ani není seriál, tohle je skoro až hraný dokument. Kvalitně natočený, odvyprávěný a silný. V porovnání s mnoha jinými britskými (nejen) minisériemi je to ale přece jen trošku slabší. 80%. ()

fabecc1222

Dá se očekávat, že za několik let se přesně na stejné seriály (filmy) s tématikou koronaviru. Líbilo se mi tady to celkové vyznění policistů či lidí z hygieny, kteří jsou ve výsledku označováni jako hrdinové, což je dobře, protože je vidět, že i tady musí hlavní hygienička obětovat vše pro svoji práci. Mám obavu, že toho by u nás lidé schopni nebyli... Zpracování je hodně podrobné a dokumentární, ale díky tomu se člověk dozví hromadu věcí o dané situaci. Není tu v podstatě žádná politika, takže o pozadí útoku na Skripala se divák moc nedozví, ale mě osobně to ve výsledku nijak nevadilo, protože atmosféra byla nastavena na dobré úrovni. ()

Vajonek

Musím přiznat, že Útok v Salisbury mě úplně nelákal, měla jsem trochu obavu, aby to nebyla nějaká nudná studená rekonstrukce skutečné události. Ač není asi zrovna na místě to srovnávat (ústřední téma je dost jiné), myslím si, že jsem podvědomě měla ještě v paměti poměrně nedávno zhlédnuté Přiznání (rovněž britská, rovněž podle skutečné události, rovněž kratší minisérie), které ve mně úplně pozitivní dojmy nezanechalo. A Útok v Salisbury na mě dle ukázek "dýchl" dost podobným způsobem. Pak jsem si ale řekla, že tomu dám šanci (když to bude blbý, má to přece jen čtyři díly), a jsem za to nakonec ráda. Svým způsobem to byl takový odtažitější, studený a až dokumentární popis událostí. Ale celé to vyznívalo velmi autenticky, podařilo se zde vykreslit postavy, které byly své, lidské a které člověka bavilo sledovat a po celou dobu si tahle minisére dokázala udržet správně syrovou až mrazivou atmosféru (ač závěr byl přece jen asi zajímavější a napínavější než díly úvodní). Asi hodně udělalo už samotné "atraktivní" téma - otravy novičokem se přece jen (naštěstí) nedějí na denním pořádku. No a pak se tu jistě nabízí i paralela s aktuální pandemií - je mi jasné, že srovnávání zase trochu pokulhává, nicméně určité pocity nejistoty, obav, bezmoci, které obyvatelé Salisbury jistě zažívali (nebo možná ještě zažívají), si člověk asi přece jen dokáže alespoň trochu představit a vžít se do nich v tuto chvíli více než kdy jindy. 70 %. ()

Fifer

Musím se přiznat, že jsem si k postavám nenašel vztah. Takže jsem u toho usínal. Samotná událost mě tak zaujala mnohem víc než tato rekonstrukce. ()

gemi

Stalo se to později, ale natočili to dřív než minisérii Litviněnko (seriál) (2022). Ta se také povedla o třídu lépe. Tady je vynikající první díl, ale pak tomu padne řetěz, dramatizace je slabší. Nicméně stejně jako u Litviněnka je jasné, že za útokem stál Putin. RuZko je hovno. ()

Likan7

Tentokrát mě to minulo. Ne, že by to technicky bylo na nízké úrovni. Jedná se, nejspíš, o přesný popis událostí, ale ta britská odtažitost je tentokrát tak silná, že mě seriál někde po prvním dílu prostě přestal bavit. Když si nenajdu k postavám vztah, je to těžký. ()

pushover

Bál jsem se předem, aby nešlo o polodokumentární suchopárně odvyprávěný popis událostí, ale to se naštěstí nekoná. Plnohodnotná mini série s dobře vykreslenými postavami, které mají každý svůj příběh. O kauze Skripal se toho divák dozví dost i když došlo i na žehlení některých faktů o obětech. ()

subic

Na ČT2 to uvedli ve verzi na 4 cca 45minutové díly. Salisbury je celkem klidné něco jako naše větší okresní město a ve zdejší katedrále byli korunováni několik set let králové. Nutno říct, že něco se tam začne dít až v posledních 2 dílech a pak si člověk řekne, že to vlastně bylo dobrý. ()

ostravak30

Útoku v Salisbury se dá vytknout snad jen fakt, že se zaměřil výhradně na počátek katastrofy, její zvládnutí a nejbližší lidi okolo. Samotní útočníci nebo pátrání po nich a dokonce ani hlavní aktéři, na něž útok původně mířil, nejsou ve filmu de facto vůbec podstatní. V této minisérii nehrají žádnou roli. To mi tam ale chybí. Hlavně když pak dva Rusové jsou v televizi vyslýcháni a oni vysvětlují a vysvětlují. Také politické reakce se dozvídáme až ze zpráv, které ta či ona postava zrovna sleduje. Každopádně se jedná o docela kvalitní televizní zpracování, jak sám úvod přiznává, čistě lidského rozměru katastrofy. Předpokládám, že ruský národ film nekoupí a neodvysílá, nebo možná pro pobavení. Snad se sankce vůči stále socialistickému Rusku zvýšily. ()

MirkaP

Otrava Skripala novičokem v roce 2018. To je bod, od kterého začíná dění tohoto seriálu. Vlastní otravou se vlastně nezabývá, pokud se to nedotýká kardinální otázky - nemůže to ohrozit obyvatele města? Ze základní sady 6W otázek (Who, What, Why, When, Where, hoW) řeší tedy pouze tu poslední - jak. Ostatní odpovědi jsou buď jasné nebo nedůležité. Riziko bylo velké, jak se nakonec ukáže v reálu. A když Salisbury všechno překonalo a bylo prohlášeno napodruhé jako čisté, za chvíli přišel zasranej covid. /// ČT si to přeskládala do 4 dílů, asi aby jim to lépe sedělo do vysílacího schématu. ()