Doba protireformace: Myslivec Machovec je pro náboženské přesvědčení donucen představiteli jezuitského řádu uprchnout z domova. Jeho dospívající děti Helenka a Tomáš se i přes sílící nátlak nevzdávají víry a tradic Českých bratří. Těžkopádný přepis rozsáhlého románového díla sloužil několika generacím jako snesitelnější náhrada povinné školní četby. (oficiálny text distribútora)

T.E.Elf

Joo ta Jiřka, to byla moc krásná i chytrá ženská a přitom taková ... ehm ... broskev. Dokonce docela dobře hrála, když nepřehrávala ty své matky a budvatelky. No nic, čo bolo, to bolo. Z tohoto zpracování jiráskova Temna bohužel velmi čpí komunistická objednávka. Výprav, kulisy na tehdejší dobu výborné, herecké výkony vlastně ta Jiřka a Růžek jsou dobré u ostatních patos místy až k smíchu, ale ten byl asi součástí plánu. Myslím, že Jirásek by se styděl a Nejedlému dal holí do nosu. Ale bez ohledu na propagandu a očernění Katolické církve v míře, kteé Jirásek jistě neměl na mysli, si film tři hvězdy zaslouží. ()

milos.bradik

Je to film, který je hodně poplatný době vzniku, ale je natočený velmi profesionálně a dokonce i na Švorcovou je tady pěkný pohled. Z herců mi vadil pouze Zdeněk Bittl, v roli preadikta Vostrého, ten mi vyloženě nesedl a to jeho násládlé "děťátko" vyvolávalo dojem, že jde o nějakého úchyla. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (viac)