The Chosen

USA, (2017–2024), 32 h 4 min (Minutáž: 20–91 min)

Tvorcovia:

Dallas Jenkins

Jonathan Roumie, Shahar Isaac, Elizabeth Tabish, Paras Patel, Noah James, George H. Xanthis, Nick Shakoour, Lara Silva, Yasmine Al-Bustami, Kirk B.R. Woller (viac)

Seriál o živote Ježiša, prerozprávaný z pohľadu ľudí, ktorí ho stretli – charizmatického mladého rybára topiaceho sa v dlhoch, ženy sužovanej skutočnými démonmi, mladého vyberača daní nenávideného okolím a náboženského vodcu, ktorého trápia pochybnosti o tradíciách vlastnej viery. (Anego)

Recenzie používateľa otík k tomuto seriálu (8)

The Chosen (2017)

Konečně seriál o Ježíšovi pro ty, kdo věří a věřit chtějí. Něco takového se jen tak nenatočilo a přitom to bylo tak jednoduché - dostat Ježíše do "autentických" míst, vložit mu do úst obyčejná slova a nechat ho dělat obyčejné věci. Vřele doporučuji vše, kteří mají zájem si svoji víru nejen prožít, ale i posílit. ()

The Shepherd (2017) (S01E01)

Rozhodně zajímavý začátek série, hodně neočekávaný a také krásně jednoduchý. Jsme svědky vlastně pouze zjevení anděla pastýřům a jejich návštěvy chléva s narozeným Ježíšem. Nic víc se nedozvíme. Ale to nevadí. Hodně dlouhé záběry s podmanivou hudbou a málo výřečnými postavami pro plochu 20ti minut úplně bohatě stačí. ()

Volal jsem tě jménem (2019) (S01E02)

Druhý díl je poměrně obsáhlejší, setkáváme se s některými zásadními postavami pro následující děj. Předně je to Marie Magdalská, která jako posedlá žena je postrachem pro všechny muže. Jednoho dne ovšem potká Ježíše, který ji uzdraví a zcela změní její život. Dále tu máme Šimona (později sv. Petra) s jeho bratrem Ondřejem, kteří jako rybáři zažívají těžké chvíle - nemohou chytit dostatek ryb, aby uživili své rodiny. A tak se Petr účastní pouličních rvaček za peníze (ovšem ani tady jim to moc nejde). Navíc se Petr poněkud zaplétá s dozírajícím Římany a chce jim donášet, kdo z židů loví o Šabatu (dni, kdy se nesmělo pracovat). Další postavou je celník Matouš, který vybírá daně a je překvapen, že Petr a jeho bratr Ondřej dan platit nemusí. Další postavou je farizej Nikodém, nejvyšší učitel, který je váženou postavou a hlavním židovským kazatelem. On se snaží vyhnat démony z Máří Magdalské, ale bez úspěchu, což u něj vyvolá krizi víry. Poslední postavou je samotný Ježíš, který se poprvé objevuje pouze ve scéně s uzdravením Marie Magdalské. Rozsáhlejší díl i stopáží, ale pořád velmi zajímavý pohled na život Židů v Římany okupované Palestině. ()

Šabat (2019) (S01E03)

V tomto díle poznáváme zvyky židů při slavnostním šabatu. Je nám přestaveno, jak jej slavila malá Marie Magdalská s rodinou, jak jej slaví farizej Nikodém a jak jej slaví Marie Magdalská se svými novými přáteli. Druhá hlavní linka je dění kolem celníka Matouše, který se nemůže smířit s tím, že má Petr odpuštěné daně a jde si to vysvětlit s velitelem Římanů Kvintem. Dalším zajímavým děním je poznání Nikodéma, že Marii uzdravil nějaký cizí člověk, což u něj vyvolá další uvažování nad vlastní vírou. V závěru dílu jsme u Marie Magdalské při slavení šabatu, kde se seznámíme s novými postavami - budoucími apoštoly Barnabášem, Jakubem a Tadeášem. Na závěr pak přichází k velkému překvapení Marie sám Ježíš. Další zajímavý pohled na tradiční židovský zvyk. Dobrý díl. ()

Hrom (2021) (S02E01)

Předtitulková scéna poprvé přináší ne příběh ze Starého zákona, ale ukazuje apoštola Jana, jak sepisuje své evangelium a neví, jak má začít. Pak už jdeme za Ježíšem, jak putuje Sýrií, udivuje místní lidi a obrací je na víru. Setkává se s Melechem, který kdysi zranil a okradl nevinného člověka a při jízdě na jeho koni spadl a zranil si těžce nohu. A díky Ježíšovi nejen že je mu odpuštěno, ale také se uzdraví. A pak už se učedníci začnou mezi sebou handrkovat, čí plán Ježíš splní. Samozřejmě že nakonec je to vše jinak, Ježíš Jana s Jakubem pokárá, ale zároveň jim ukáže správný způsob jak využít jejich horkokrevnost. Dobrý díl jako každý jiný, je tu i docela dost humoru, prostě super. ()

Intenzita ve stanovém městě (2022) (S03E06)

Díl o uzdravování, ale také o tom, když někdo (Petrova žena) uzdraven není - tedy alespoň se tu pro diváka tato otázka mihne, ale rozhodně nevyřeší. Hezky ukázané, jak to měl Ježíš těžké s farizeji, jak musel volit slova, aby jej nezabásli ještě dřív, než svou misi dokončí. ()

Uši k slyšení (2022) (S03E07)

Průměrný díl (samozřejmě v rámci nadprůměrného hodnocení), zásadní postavou je naštvaný Petr, ale zaujme hlavně Ježíšova dovednost nenechat se (slovně) vyprovokovat k něčemu, co by vedlo k jeho zatčení. Stále výborné. ()

Výživa (2022) (S03E08)

Čekali jsme na rozuzlení s Petrem a jeho ženou a .... přišlo, a bylo úžasné. Výborné také rozmnožení chlebů a ryb i vše kolem farizeů. Prostě bomba na závěr třetí série. ()