El perdón

• angličtina The Forgiveness

Marze

Lidé se schizofrenií nepáchají více trestné činnosti než zdraví. Na dokumentu je trapné, jak dnes jde pachatel hrozných činů hned do péče psychologů a psychiatrů, kteří se ho nesmyslně snaží zbavit odpovědnosti. Vrah měl nešťastné dětství, je ovládám špatnými geny apod. Oficiální popis dokumentu je zde: Zdálo by se, že Andrés Rabadán je člověk jako každý jiný. V roce 1994 však zničehonic nechal vykolejit tři vlaky, poté se vydal domů a prostřelil vlastnímu otci hlavu kuší. S diagnózou paranoidní schizofrenie putoval na dvacet let do psychiatrického ústavu. Po patnácti letech se jeho případem začali zabývat znovu. Snímek The Forgiveness objasňuje dávné události pomocí archivních záběrů, domácího videa a rozhovorů s právníky, psychiatry a novináři, kteří tehdy o hrůzostrašné vraždě psali. Z líčení jeho sestry a z obrázků, které Rabadán nakreslil během pobytu v ústavu, totiž vyplývá, že vyrůstali v dysfunkční rodině, a čin muže známého jako El Loco de la Ballesta (šílenec s kuší) se náhle jeví v novém světle. Rabadán se ze svých psychiatrických potíží vyléčil, stále je však ve vazbě, a nyní nám vypráví, jak vnímá svět. Jeho obrázky posloužily při tvorbě snímku The Forgiveness jako podklad pro animace, které zachycují každodenní život v ústavu, včetně pokusů o útěk a mučení, a zároveň ilustrují jeho snahu vyrovnat se s minulostí. ()