Laskavý vysokoškolský profesor Alan Aisling ztratil nedávno manželku. S její smrtí se nedovede vyrovnat stejně jako jeho dvě dcery. Devítiletá Cassie hledá útěchu v divotvorném světě maminčiných kreseb, která byla ilustrátorkou dětských knížek. Stejnou bolest ale má i starší Miranda. Ta ji však skrývá pod tvrdou slupkou. Jednou večer koncem školního roku se u Aislingových objeví trolové, zlé démonické bytosti. V minutě dvanácté je před nimi zachrání mladý dobrácký skřítek Sebastian a elf Malaki. Přenesou je kouzelnou sférickou lodí paní Aislingové ze smyslového světa do krajiny fantazie. Tady má trojice naplnit dávnou věštbu království pohádek. Musí osvobodit zotročené kouzelné bytosti od nadvlády zlých trolů a tak zabránit temným silám zničit lidské sny. (oficiálny text distribútora)

Priest

Na dneštní poměry je to docela slabé, ale nostalgický nádech, spolu s bohatou mytologií je silným hnacím motorem k zamilování Aislingovskeho klanu. ()

Jurator

Na dobrou pohádku se rád podívám, ale z téhle jsem už opravdu vyrostl. Je v ní sice celá plejáda mýtických stvoření, které však autor zvoral natolik, že ani jedné nenechal svou charakteristickou vlastnost a film dostal celkově vizi americké slátaniny. Ne, tohle se opravdu nepovedlo. ()

Dejna2

No tak, musíte to brát , že je to jen televizní film pro americké děti, jak říká raelz, nehledejte v tom nikdo velkou myšlenku, vypněte mozek a pak se na to dá dívat. Atmosférou ( nebo trolama) mi to trochu připomnělo Desáté království. ()

belegaer

Film jako celek působí kouzelně. Ztvárnění kladných postav (dryády, kentaur, skřítci, Medůza...) po kostýmové stránce je moc povedené. Trollové jsou ale na druhou stranu velký průšvih. Takové to, neohrabaní, nešikovní zaporáci. Některé záběry narušují celkovou atmosféru, tím že se snaží být vtipné za každou cenu (útok trollů, kteří pádlují na "voru" a na Jednorožci na sebe začínají natahovat brnění...) ()