Rekonstrukce atentátu na křesťanskodemokratického prezidenta sicilského regionu Piersanti Mattarellu (David Coco). V létě 1979 byl v čele italské vlády Giulio Andreotti (Umberto Cantone), ještě nikdo v historii nedokázal stanout v této funkci sedmkrát. Měl kromě jiných těsné vazby i na sicilské regionální a municipální politiky jako Salvo Lima, dlouholetého starostu Palerma, či Vita Ciancimina (Tony Sperandeo), křesťanského demokrata pocházejícího z Corleone, majícího pod palcem místní stavební zakázky, jejichž vazby na mafii byly veřejným tajemstvím.
I v této atmosféře se zde přesto vyskytovali čestní lidé. Dokonce na nejvyšších místech. Jenže jejich snaha o právo a pořádek narušovala zavedené pořádky tím spíše, že pro to museli hledat spojence mimo své řady. Jako Piersanti Mattarella, který kvůli zamýšleným reformám neváhá přistoupit na spolupráci s komunistickou stranou. Už kdysi dávno, přesněji 10. května 1978, mu v bytě zazvonil telefon, jehož číslo mělo být přísně tajné a neznámý hlas ze sluchátka tehdy řekl: „Zabili jsme tvého přítele Alda Mora a teď jsi na řadě ty!“ Od té doby se ale řady jeho nepřátel – v první řadě mafie a všech možných na ni napojených kolegů reprezentujících většinu politických stran, zapojených do rozkrádání státu rozšířily i o neofašisty, kteří spoluprací s mafií obrátili oproti minulosti o 180 stupňů.
Bezprostředním důvodem, který rozhodl o Mattarellově smrti, je projekt výstavby šesti státních škol. Nabídkové řízení nese všechny znaky zločinného spolčení, sice každý projekt předkládá jakoby jiná firma, ale všech šest těchto firem udává sídlo na stejné adrese. Dokonce si ani nedali práci, aby napsali text na různých psacích strojích, texty jsou totožné a nabídky podávají jacísi pologramotní řemeslníci splňující definici slova „bílý kůň“. Zamýšlené očividné krádeži se rozhodl prezident sicilského regionu postavit. (chamonix)