Veľká

Veľká Británia / Austrália, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvorcovia:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (viac)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Recenzie používateľa anatheman k tomuto seriálu (2)

Veľká (2020)

Moje hodnocení i komentář budou jistě šílené jako tento seriál. Rozhodně jej nechci hodnotit jako něco, co se snaží dramatizovat určitou historickou látku. V tomto případě by se jednalo o jasný odpad, jelikož je zde po faktické stránce špatně snad všechno. Nicméně seriál se rozhodně vážně nebere. Na začátku každé epizody je zřetelně vysvětleno, že se nejedná o materiál k hodinám dějepisu. Naprostá nehistoričnost naopak napomáhá přinejmenším k tomu, že děj je dosti nepředvídatelný. Tím mířím k tomu, že seriál má naprosto FASCINUJÍCÍ scénář. No, kurva! A k tomu výborně napsané postavy!!! Tyto dva faktory definují kvalitu díla. Kupodivu se nejedná o komediální seriál, kde by jste se smáli v každé druhé scéně. Nicméně i několik podařených vtípků se najde.Každopádně zde kraluje všudypřítomná absurdnost. Vztahy mezi mezi postavami jsou přijatelně komplikované, a díky tomu generují intriky první třídy. Oceňuji i ztvárnění závěrečné epizody, které se povedlo na jedničku. A funguje i otevřený konec. Na závěr je třeba pochválit herecké obsazení v čele s úžasnou Elle Fanning a Nicholasem Houltem. Všichni si hraní ztřeštěných charakterů evidentně užívají. Zprvu jsem nechápal, proč se v raně novověkém Rusku objevují představitelé etnik, jejichž dobová přítomnost na ruském dvoře je přinejmenším dosti diskutabilní. Každopádně po několika dílech, kdy vám dojde, že je seriál je naprosto nehistorický, je tato skutečnost vyloženě indiferentní. Tak za mě 5 hvězd. Huzzah!!! ()

Season 2 (2021) (S02)

Druhá série a opět geniální. Scénář je zkrátka úchvatný s úžasně napsanými postavami. Je zde rovněž představen nejuvěřitelnější romantický vztah ever. :D Prostě pět marokánek z pěti. Opět není možné mluvit o historickém dramatu, ale o fantasy, ale tady... je to prostě jedno. ()