Po proudu řek do moře

• Francúzsko Au bout c'est la mer (viac)
Francúzsko, 2018, 8x52 min (Alternatívna 16x26 min)

Réžia:

Pascal Richter

Vydejte se spolu s tvůrci po proudu největších řek. Poznejte Mississippi, Dunaj, Amazonku, Mekong či Rýn... Mekong, Mississippi, Dunaj, Paraná… Každým světovým kontinentem protéká nějaká mytická řeka a vlévá se do otevřeného moře. Světové řeky jsou zároveň kolébkou největších civilizací, útočištěm zapomenutých národů, tepnou ekonomického i kulturního rozvoje a bohatým, různorodým ekosystémem. Francois Pecheux se plaví po světových řekách od pramene až k jejich ústí. Setkává se s rybáři, námořníky nebo farmáři, ale i s dědičnými strážci nebo nomády. Komunity jihoamerických indiánů, které uctívají Paranu jako „rodičku moře“, chovatelé krokodýlů v deltě Mekongu i všichni ostatní znají nějaký zajímavý a fascinující příběh o své řece. Francois se jako správný dobrodruh, svolný vyzkoušet všechno na vlastní kůži, odváží nalodit na cokoli, co pluje. A s radostí se zastaví kdykoli, kdekoli. Ve velkých městech, u malých hrází nebo v rozlehlých deltách využívá řeku jako svou základnu, navštěvuje místa kulturního dědictví i úžasnou okolní přírodu. Ať už zavítá do přírodní rezervace v úžinách Dunaje, která je domovem velkého množství různých ptáků a divokých koní, nebo do louisianské bayou ležící u ústí Mississippi, jedno je jisté: všechny cesty po proudu řek nakonec vedou do moře. (TV Prima)

Marze

V prvním dílu jsem při pohledu na Mississipi širokou kilometr myslel, že se pojede proti proudu do hezkých romantických míst, ale ty poučné a zábavné zastávky na břehu a výlet po slepém rameni starodávným lesem to vynahradily. Shlédl jsem všechny díly na TV Prima Zoom. ()

Radek273

Existuje spousta možností, jak natočit a pak sestříhat dokument. V podstatě ale můžeme získat pouze dva výsledky: dokument vzdělávací a dokument vydělávací. V tomto případě nezbývá než konstatovat, že se tvůrci zaměřili spíše na tu finanční stránku. Těžko říct, koho například zajímají myšlenkové pochody průvodce, který si jde vypůjčit loď, natož pak jakéhosi usedlíka, kterému se loď půjčit nechce z důvodu jeho obědové pauzy! Vystříhat z tohoto dokumentu veškerá slabá místa, by znamenalo dostat se zhruba na 20-ti minutovou stopáž pro díl, nicméně to by už nejspíš nevydělalo tolik. ()

kolemjdouc

Nádhera ,už dlouho jsem neviděla tak profesionálně natočený cestopisný film.Filmaři ukázali spoustu života v přírodě ,na vodě rozhovory s lidmi žijících v nelehkých podmínkách.Dokument který se naprosto liší od jiných tím že je jakoby rozvinutější.nestaví jen na komentářích lidí kteří se celou dobu pohybují v záběru kamery a až nudně a násilně vnucují divákovi co má vidět a neustálé bla bla .Sympatická, empatická osoba Pecheuxe.který položí jednoduchou otázku a nechá protějšek vyprávět:jednoduchá konverzace.není vlezlý jak se stalo zvykem jinde...Dílů je dohromady zřejmě osm Prima zvolila delší alternativu místo šestnácti kratších ,což ještě umocňuje zážitek od začátku do konce.Nevím jestli bych byla takhle nadšená a natěšená na další díl,asi ne...Včera - 20.5.2020-byl pořad o řece Magdaleně.Nikdy,nebo nepamatuji kdy,se mi nestalo abych při sledování pořadu měla pocit spokojenosti,klidu a úcty k přírodě a lidem ke kterému pořad nepřímo vybízí.Vychází to ze způsobu natočeníAž mě zabolelo u srdce!Tvůrci si nevypomáhají tendenčními , politickými záběry náležitě okomentovaných.Úchvatné záběry z dronu,bez kterých byste neměli představu jak to vypadá i na březích řek...Třeba život lidí v Nových Benátkách na Magdaleně..A to celé ještě umocňuje hlas českého komentátora.velice profesionální.Nikdy se mi nestalo abych se na stejný díl podívala i v jiném čase!Se stejným zaujetím.N-á-d-h-e-r-a! ()

Zodd

Pustil jsem si dnešní díl až hodinu po začátku, ale ty kolumbijské Benátky (spíš Benátky na druhou) stojí za to. Navíc tam mají někteří i kočičku a psa. A stojí za to se podívat, jak čerpají sladkou vodu. ()