Proekt 'Alfa'

• Sovietsky zväz Проект «Альфа»

Kapitán-poručík je holkař, v každém „přístavu“ má jednu, ale na služební linii mu není co vytknout. Poté, co ho jedna známost vyhodí z bytu, odchází do služby a ujímá se velení pohraničnického hydrofoilu. Tentokrát ale neplatí, že „během mé služby se nic zvláštního nestalo.“ Američani škodí a vysadí v sovětských vodách špionážní bóji. Nakonec hrozí dokonce ostrý boj, ale v poslední vteřině z něj sejde. (chamonix)

chamonix

Film je atraktivní zejména záběry z prostředí Černomořské flotily. +++ Během této plavby má na palubě taky jednu kočku od novin. Mrkněte, co to s hlavním hrdinou udělá. Ten závěr jsem nečekal. ()

• Film má reálnější základ, než by se mohlo na první pohled zdát. K podobným akcím Američanů skutečně docházelo a na začátku r. 1988 bylo k vojenskému konfliktu už jen krůček. I když vojenská doktrína přikazovala černomořské flotile nezasahovat, tak dost možná i ponížení z předchozího roku (rakouské letadlo přistálo v centru Moskvy) přivedlo v únoru 1988 velitele strážní lodi „Bezzavětnyj“ k rozhodnutí tentokrát proti Američanům vystoupit. I když velikost, výtlak i výzbroj hovořily v neprospěch sovětské lodi, nakonec donutili americký křižník k ústupu najetím do jeho zádi. Zbraně ani jedna strana tehdy nepoužila. Kapitán 2. třídy Vladimír Bogdašin byl po návratu do Sevastopolu za svou iniciativu předvolán do Moskvy a několik dní se rozhodovalo na nejvyšších místech o jeho osudu. Nakonec Bogdašin obdržel od Gorbačova Řád Rudé hvězdy. (chamonix)