Spolu na hranici

(epizóda)
Česko / Poľsko, 2020, 26 min

Réžia:

Michael Kaboš

Milovníci vojenské historie ze Zlatých Hor a polské Nysy se společně vydávají za dobrodružstvími dávných bitev... Město Zlaté Hory na české straně hranice spojuje s nedalekým městem Nysou v Polsku historie stará stovky let. Současní obyvatelé krajiny po obou stranách česko-polského pomezí v podhůří Jeseníků se tady však usadili teprve nedávno. Byl to důsledek vyhnání německého obyvatelstva ze Sudet a nového uspořádání Evropy po 2. světové válce. Po roce 1945 přišli noví přistěhovalci a jejich potomci teď hledají svou identitu ve společném prostoru. Pomohl jim v tom pád komunistického režimu v Česku i Polsku, vstup do Evropské unie a následné rozšíření Schengenu. Ovšem pomáhá jim rovněž poznávání společných dějin, jejichž kořeny sahají mnohem hlouběji. Založili spolky vojenské historie a společně se vracejí do éry Marie Terezie či napoleonských válek. „Nejvíce přátel máme v Nyse,“ říká Vladimír Vízner z historické vojenské gardy ze Zlatých Hor. „Máme k sobě blízko a vzájemně se inspirujeme.“ A velitel historické jednotky z Nysy Marek Gniewik vzpomíná, jak to v jeho městě okolo roku 2005 začalo: „Přijela garda ze Zlatých Hor a my nevěřili vlastním očím. Hned jsme chtěli vlastní gardu a Češi nám v tom pomohli.“ (Česká televize)

Filmotéka

Používateľ Formát Jazyky Pridané Pozn.
roswelll DVD
28.11.2021