Antropocén - vzostup ľudstva

Vzduch (E02)

(epizóda)
Nemecko, 2020, 53 min

Planéta Zem má niečo, čo ju odlišuje od väčšiny nebeských telies - atmosféru, ktorá v prvom rade umožňuje život na našej planéte. Ale pred viac ako 30 000 rokmi sme my ľudia začali meniť zloženie tejto atmosféry. Objav riadeného používania ohňa je míľnikom v histórii, ale viedol až k extrémnemu nárastu znečistenia ovzdušia zo spaľovacích motorov poháňajúce vozidlá a elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu a teplo. Klimatické zmeny spôsobené človekom začínajú ohrozovať život. (Arsenal83)

oashi

Raději na to ani nekoukejte, jestli se nechcete nakrknout, jako se to u tohoto stalo mně. Jejich závěr: "Musíme ovlivnit politiky, aby se přešlo na obnovitelné zdroje energie, a ovlivnit společnost, aby změnila návyky." Můj závěr: Jednoznačně a nepokrytě tendenční pořad, kde se dobroseři zasekli někde v osmdesátých devadesátých letech a od té doby nepřišli s ničím novým. Respektive chtějí zakázat současné zdroje energie, ale to v situaci, kdy k těmto zakázaným nemáme alternativy! Za naprostý extrém považuji Německo. Tam bych vzkázal: Vyberte si jedno, nebo druhé, uhlí, nebo atom, co chcete zakázat. Protože zakázat obojí je vrchol pokrytectví, když berete energii z okolních zemí, čímž i jim působíte potíže v jejich přenosových soustavách. A alternativní zdroje nejsou! Ono je sice hezké, že Slunce na nás neustále posílá celkově tolik energie, že by nám to (naivně) mělo stačit: Slunce a vítr. Ale sami to říkají: Je třeba čistý zdroj, navíc v kombinaci s možností ukládání. Jenže nemáme fakticky ani jedno: Tak co mají co zakazovat?! Bořit bez náhrady umí kdejaký blbec, dámy a pánové, dobroserští intelektuálové, vnucovači své jediné pravdy a "dobra ve své hlavě tak velikého, že pro ostatní má být povinné". 1a) Jde o použitelnost takové energie: Slunce nám dává u moře 800 W/m² (na všech kmitočtech dohromady), což je sice jakž takž zajímavé místně, ale naprosto nepoužitelné pro koncentrovaný průmysl. A ten koncentrovaný být musí: Kvůli úsporám z rozsahu (jinak by se plýtvalo) a vůbec lepší účinnosti procesů, když jsou větší, tedy propracovanější. Nejen fosilní paliva, paliva pro spalování obecně, mají obrovskou výhřevnost na kg: S tím se Slunce nemůže měřit. Navíc jsou tato chemická-spalovací paliva stabilním a praktickým způsobem ukládání energie: Bezkonkurenčně. Ostatně je již umíme i syntetizovat, jen se to nevyplatí ekonomicky. (Ani recyklace plastů se nevyplatí, a to už jsou uhlovodíky.) 1b) Vítr: Tento zdroj nadělá více škody než užitku. Je nestabilní, navíc z větru nelze využít více než třetinu energie. (Ještě že tak.) A opět se projevuje "kouzlo nechtěného": Místně na ptactvu, dalece na změnách dešťů v oblastech po větru. A už dnes se o vodu válčí: S velkými větrníky by se válčilo tím spíše! 2) Jaderná energetika: Úložiště jsou holt nutná, bez nich to s uranem dále nepůjde. Zajímavá informace je, že na světě kulminoval počet reaktorů na čísle 444, a že do budoucna bude spíše klesat? Přesto je jádro správným směrem pro energetiku, je bláhové ho odmítat. Ikdyž lze předpokládat i jiné formy jaderné energie, než jen z uranu, ale o tom už se tu nemluví: Skončili odmítnutím kvůli nutnosti úložišť a doposud jen jedinému fungujícímu: v Německu, a jen pro drobné radioaktivní materiály z nemocnic. Pro uložení na miliony let. ()