Film Studia FAMU a Evalda Schorma. Václav Hrdlička (Vlastimil Brodský) nikde dlouho nevydrží. Nemá ženu ani děti, žije na nevlídné ubytovně a půjčuje si peníze... (oficiálny text distribútora)

Morien

Nevím, jestli se mi líbí nebo nelíbí, že ve filmu všechno vypadá fatálněji, než to ve skutečnosti je. (A to říkám já, fatalista jako hrom, možná je na čase můj přístup přehodnotit.) Studenti musí být rozjaření, pobíhat a zpívat, hlavní hrdina musí komentovat vnitřním hlasem, osudová žena musí zůstat zlomena v slzách. Ale závěrečná jízda vlakem byla vlastně krásná a nějak mě z mého rozčílení vyléčila, takže je vše tak, jak má být. Asi. Hlavně ale oceňuji, že film o duševním stavu a životním pocitu není vůbec prázdný a jednotlivé epizodky působí propracovaně a opravdově. ()

mchnk

Krátkometrážní, filmová prvotina jednoho z nejvýznamnějších filmových psychologů československé kinematografie, je dokonalým základem pro Schormovu další tvorbu. Rozložená dějová linie jednoho notorického absentéra, který začíná stále od znova, a který si také rád pohrává s realitou a fantazií. Plány jsou, ale ta realizace vázne. Schorm dokázal do třiadvaceti minut dát vše. ()

Adam Bernau

Když si odmyslím jednající postavy, jejich příběh, jejich dialogy, tak je to pěkný film. A odmyslím si je snadno, protože mě zcela míjely. (Teprve v závěru mě baví mladá Janžurka.) Snad je to scénářem, který vychází nejlépe jako svědectví o dobových vyjadřovacích prostředcích a tématech k hovoru, snad kvůli hereckému pojetí zajetých umělců, které se s takovýmto filmem nesnáší. Každopádně lze doporučit k rozšíření jednoho z témat J. M. Marinsem hledané filmoložky. ()

Marthos

Každej má ženskou a děti. Já nemám nic. Schormův vyhraněný postoj vůči společnosti, sycený skepsí a trpkým rozčarováním, zůstává zachycen již v jeho vynikající absolventské práci, pod níž je coby odborný lektor podepsán mmj. Otakar Vávra. V hereckém obsazení zaujme jak Brodský, tak Medřická, která společně s mladinkou Ivou Janžurovou vytváří přirozený kontrast mezi zralým a nezkušeným ženstvím. Ona mnohovýznamová rovina ostatně poskytuje dostatek prostoru pro diváckou interakci. ()

Slarque

Krátká psychologická sonda do života jednoho fluktuanta a absentéra. Evald Schorm dobře věděl, že se potřebuje opřít o herecký výkon výborného herce. Vlastimil Brodský mu tuto základní oporu poskytl, stejně jako Dana Medřická ve vedlejší roli. Celkově výborný film. ()

• Ve 13. minutě lze spatři Barkas V 901/2. Jedná se o lehký užitkový nákladní automobil vyráběný východoněmeckým výrobcem VEB Barkas-Werke v Karl-Marx-Stadt (Chemnitz) v letech 1954 až 1961. Původně se vůz jmenoval IFA V 901/2. (sator)
  • Film se natáčel v Praze a Příbrami. (sator)
  • Film byl v roce 1962 uveden na Festivalu československého filmu v Košicích a téhož roku oceněn čestným uznáním. (Alcest)