BOURQUE

Ja osobne som nesmierne rád, že vznikol celovečerný film o vynálezcovi slávnych Béresových kvapiek, Györgyövi Béresovi. Nie je to však film, ktorý by zachytal celý jeho život. Zameriava sa hlavne na vynálezca Béresa, ktorý svoje kvapky objavil a začal ich „propagovať“ v takom Maďarsku, kde takéto veci sa nepáčili ľudom, ktorý mali v rukách moc. Centrom pozornosti je boj Béresa a jeho podporovateľov proti režimu, ktorý zubami a nechtami ho chcel „zneškodniť“. Film vyzdvihuje osobnosť skvelého človeka (ktorý nepodľahol pokušenie všetko to celé zabaliť a odísť), ktorý celý svoj život chcel len pomôcť ľudom. Vo filmu nechýbajú pekné myšlienky, vety a činy, nad ktorými je dobré si zamyslieť. Najlepším momentom na súdnom procese je poznámka jednoduchého človeka, ktorou ukončí svoju reč. Aj keď z daného filmu je cítiť jemnejšiu „reklamu“, je potrebné povedať, že to nejde na úkor kvality a nevzbudzuje falošné dojmy u diváka (ja sám som bral Béresové kvapky a slúžili ako dobrý doplnok na upevnenie imunitného systému). Z hereckej stránky Gáspár Tibor odvádza jeden zo svojich najlepších performancov. P.S.: „Keď vieš na niekom pomôcť, tak je to tvoja povinnosť urobiť.“ Osobné hodnotenie: 86% (****) ()