Obrazáreň

(TV film)
všetky plagáty

Pásmo piesní na ľúbostnú poéziu Miroslava Válka, ktorá inšpirovala k jej zhudobneniu Ladislava Gerhardta a Pavla Hammela. (RTVS)

Radko

Miroslav Válek je veľký básnik, o tom niet pochýb. V čase nakrútenia pesničkového pásma Obrazáreň (1980) dlhodobo zastával post ministra kultúry Slovenskej socialistickej republiky. Bol ministrom kultúry SSR od jeho zriadenia v roku 1969 až do roku 1988. Spraviť obrazovo poeticko básnické pásmo ministrovi v čase zastávania jeho postu v podmienkach normalizovanej, totalitnej krajiny je samo osebe mierne perverzné. Hudba je fajná, speváci (Lipa, Hammel, Sepešiová) tiež, Durdík ako recitátor je ok. Lenže. Ten melancholicko zadumaný naratív s vystupujúcimi mímami a veľkoformátové fotografie akejsi femme fatale, medzi ktorými sa všetci zúčastnený pohybujú, je tak zvláštny, a zároveň tak nepríjemne dôverne známy z čias pozerania socialistickej televízie, že veru si ho druhýkrát zopakovať v tomto formáte nemienim. Pritom jednotlivé piesne si vypočujem rád. Žiaľ, v rozhlase ich nehrávajú, na disku, pokiaľ viem, zachytené nie sú. A tak ostáva možnosť pustiť si celé pásmo z youtubu, ako zvukový podmaz, bez toho, aby som tú zadumanú hatlaninu musel opakovane pozerať. ()