Sen o všeumění

• Nemecko Der Traum vom Gesamtkunstwerk - Gegenwartskunst und Oper
Nemecko, 2019, 2x26 min

Réžia:

Axel Fuhrmann

Německý dokument o soudobém scénografickém umění a opeře... Německé slovo Gesamtkunstwerk, tedy všeumění, je neodmyslitelně spojeno s hudebně dramatickým dílem Richarda Wagnera. V praxi to znamená, že v divadle se všechna umění potkávají, od literatury, přes hudbu, malbu, sochařství, až k herectví a zpěvu. Tyto myšlenky mj. vtělil do drobné eseje Zukunftmusik z roku 1860, což znamená Hudba budoucnosti. Má-li mít opera budoucnost, nesmí člověk nikdy říct, tak to je, a tak to bude fungovat. Jakmile to někdo vysloví, vrátí se zase ty nejkonvenčnější postupy. A to nikdo nechce, protože to pak není umění. Umělecké druhy, které nebudou spolupracovat, vymřou. Stanou se nadbytečnými, protože ztratí svůj zdroj inspirace. Opera bude mít budoucnost jen tehdy, když se odváží nových spojení s technologiemi, uměním a životem. To ji učiní uměním schopným přežití. Každý umělecký druh, který se odvolává na svoji minulost, aniž by se obnovoval, nutně zmizí v propadlišti dějin. (Česká televize)

Marze

Dokument plný opery. Wagnerovou nekonečnou tesknou melodií, kdy jakoby píseň konci, aby se vzápětí rozjela další melodie, jsem poznal. Odborník na operu si zde posteskl na současnou korektnost jevištní architektury, která má konzumní ohromovat, místo aby diváci viděli provokativní témata za tím. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13524628373-sen-o-vseumeni/ ()