Barokní srdce Evropy

Réžia:

Petr Krejčí

Scenár:

Petr Krejčí

Tatiana Dyková (rozprávač), Vojtěch Dyk (rozprávač)

Každý má ke kostelům nějaký vztah, ale umíme je také vnímat jako samostatná umělecká díla? Tato epizoda představí množství kostelů tak, aby vynikla právě jejich architektura bez vžitých klišé spojených s institucí církve. Mnoho svatostánků ani církev nepostavila, stojí za nimi velmi často bohatí šlechticové. To je i případ úžasného kostela v Luži, který dominuje širokému okolí. Podobně jako Svatý Kopeček u Olomouce nebo kostel ve Svatém Janu nad Malší. Specifický charakter mají kostely postavené v rovině, například monumentální chrám uprostřed moravských polí v Dubu nad Moravou. Existuje ale i kostel, který naopak odnikud viděn být nemá, nebo kostel, který je svým náklonem šikmý skoro stejně, jako věž v Pise. Na Vysočině zase najdeme kostel, jehož chrámová loď má největší objem. Uvidíme několik opravdových evropských rarit, jakými jsou například skleněná výzdoba kostela v Dobré vodě nebo iluzivní interiér kostela ve Křtinách. (Česká televize)

zdeny99

Sedmý díl je věnovaný kostelům, tedy tomu nejrozšířenějšímu, co baroko nabízí. Většina kostelů na území České republiky pochází z baroka. Ty slavné, velké kostely jsou impozantní (Svatý Kopeček, Dub nad Moravou). Ty menší ve vesnicích, to je už něco jiného. Mě se ovšem nejvíce libil šikmý kostel v Karviné. [47. hodnocení, 3. komentář, 86%] ()

Una111

Už ani nevyzdvihuji filmařské kvality a exkluzivní podívanou, to se od prvního dílu stále drží na vysoké úrovni, ale tentokrát bych ještě chtěla pochválit mimořádně pěkný komentář. (1) ()

Fever

Opět bez dogmatických keců, nádhera. U kostelů bych čekal, že to může sklouznout do nějakýho klišé, ale ne. Nemám kostely z více důvodů rád, uvnitř mě to deptá, na pach kadidla jsem přímo alergickej. Nicméně scénář jede mimo obvyklý popisy takže já vnímal spíš architektonickou kvalitu kostelů a nebyl otrávenej z náboženských pitomostí. Scénáře jsou v týhle sérii vůbec suverénně nad věcí. Zatím asi nejvíc interiérů. Jsou natočený stejně dobře jako ty dronový. Hudba skvělá, jiná. ()