Barokní srdce Evropy

Réžia:

Petr Krejčí

Scenár:

Petr Krejčí

Tatiana Dyková (rozprávač), Vojtěch Dyk (rozprávač)

Génius mezi barokními architekty, který svým dílem dokázal, že lidská představivost, vůle a pracovitost se mohou dotknout hvězd. Jan Blažej Santini-Aichel šel vlastní cestou, byl inspirací mnoha kolegům, a je jí dodnes. Dokázal svou fyzickou nedostatečnost proměnit na výhodu. Neunesl sice ani kamenické kladivo a velmi špatně chodil, zato měl dar prozíravé mysli a odhodlání překonat všechny překážky na cestě, kterou si zvolil. Byly mu svěřovány velmi složité úkoly, ale také drobné stavby všelijakých kaplí. Ve všech jeho realizacích je osobitost Santiniho nepřehlédnutelná. Poznáme ji v posazení staveb do krajiny, v užití prolamovaných oblých tvarů a mystiky. Ať je to klášter v Plasech nebo Želivi, kaple v Mladoticích či Panenských Břežanech nebo kostel v Obyčtově. Santini je navíc autorem svérázného hybridního druhu architektury – tzv. barokní gotiky. Stavbami, jako je slavný kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, katedrálou v Sedleci nebo klášterem v Kladrubech, se zapsal do dějin světové architektury. (Česká televize)

Mantegna

Třicet let po revoluci, až na Panenské Břežany a Sedlec, vše neskutečně zanedbané a zřízené. Češi naplno ukazují, že s kulturou nemají nic společného. Tento dronový cyklus se stává pořadem pro retardované papoušky. Téměř nábožně se chodí kolem architektury, která je sice vynikající, ale při pohledu na její fyzický stav se zdá, že je všem ukradená. Krása a umění z tohoto národa nepochází a dodnes jsou jaksi jen trpěny. To je také hlavní důvod proč je tato země tak pozadu. Prodává se krása, ne všednost a plebejská prostřednost, ve kterých jsou Češi opravdovými mistry. Nejhorší jsou ty zcela přemrštěné komentáře ať už zde nebo na České televizi, kde u naprosto triviálního pořadu za použití pravděpodobně 4k dronu, padají nesmyslné šlehy jako: STRHUJÍCÍ, MIMOŘÁDNÉ, DECHBEROUCÍ nebo dokonce GENIÁLNÍ!!!! 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️ Co je geniálního na tom, když někdo vezme dron a rejža mu řekne: ,,Honzo, ty Plasy jsou strašně zřízený, ale maj novou střechu, tak to obleť tak třicet metrů z výšky dokola. Milan točí jěště tu kapli v Břežanech, tak to pak střihem a napojíme. Doufám, že si dneska nepil?” Tohle je jako GENIÁLNÍ?🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️ To máte minimální nároky na genialitu. To musí být pro vás geniální, i když si někdo ukrojí kus chleba a nevykrvácí.🤣😂 Neuvěřitelní retardi. Připomíná mi to Baudelairovo nasrání, myslím že je to v knize Úvahy o některých našich současnících, kdy se Baudelaire rozčiluje jak nějaká dívka v románě nazývá svého milence básníkem, a je to přitom právník.🤣😂 Baudelaire: ,, cožpak ji rodiče nevysvětlili jak správně používat pojmy? Ona nazývá vychytralého právníka BÁSNÍKEM!!!” Je to dáno také tím, že Češi jsou naprosto neznalí kultury a umění, takže jim ten uvařený komentář i přednes připadá výborný. Je to děsivý jak obrovské množství české populace dostanete na vařenou nudli, kterou vám všichni s tupou samozřejmostí sežerou. ()

zdeny99

Čtvrtý díl je věnovaný jednomu z nejlavnějších architektů své doby a snad tomu nejvýznamnějšímu ze všech českých architektů, Janu Blažeji Santinimu. Jménem sice připomíná Itala, ale je to fakt Čech. Čech, který byl po celý život handicapovaný. Neunesl ani kladivo a přitom nechal postavit desítky, ne-li stovky barokních památek. Své kostely stavěl ve svém klasickém prototypu želvy. Ovšem jeho nejznámější památka je ta Hvězda - kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Pro mě tento díl byl vůbec tím nejlepším. Santiniho památky jsou překrásné a v záběrech České televize dechberoucí. Jedná se o překrásnou podívanou. [78. hodnocení, 8. komentář, 93%] ()

Fever

Tak tato epizoda je nářez. Přiková vás do gauče, donutí skoro nedejchat, vymaže na pár minut mozek a naplní ho úchvatnými obrazy a vzácně smysluplným a přitom lehce básnickým komentářem. Oba herci to mluví s mimořádným citem. T. Vilhelmovou jsem v takové poloze hlasu ještě nikdy nezaznamenal. Z toho projevu je poznat, jak si oba užívali, že mají CO číst. Další věc je kamera. Kameramani očividně dobře věděli, co je potřeba zachytit, a udělali to nápaditě. Část o klenbách v Sedleci a Kladrubech je prostě k sežrání. Fascinuje mě i dramaturgie. V první půlce se jen tak lehce motáme kolem různých Santiniho staveb, ale pak to začne najednou houstnout. Od okamžiku, kdy je divákům sděleno, že byl vlastně chromej mrzák, cítíte až takovou tíhu, která sílí až k úplné explozi v závěru - Zelená hora. P. Krejčí naklepává diváky jak řízek, hezky je osolí, láskyplně obalí v trojobalu a pak šup s nimi na rozpálenou pánev, ať se smaží. ()

Una111

Tenhle díl mne prostě nadchl! Santini měl mimořádný dar od Pána Boha, ale musel být i neskutečně pracovitý, vždyť zemřel tak mladý - v pouhých 46 letech! Poprvé jsem nad jeho architekturou užasla na Zelené hoře, vyrazilo mi to dech. Chodila jsem stále dokola a nemohla se té podívané nabažit!! Krystalicky čistá krása! ()

sator

O každém z těch objektů by mohla vzniknout samostatná biografie, tady se to musí vejít do 27 minut... Mimochodem o Santinim, pokud se nepletu vznikl jediný dokument, jeden díl Historie Cs.a Santini v Praze - Deset století architektury. ()