Vavča

Na pokyn velkého čínského kormidelníka dostal jeden režisér nevděčný úkol udělat film na počest rusko-čínského přátelství, a místo road movie komedie, je to spíše horor. Hrdina středního věku cestuje transsibiřskou magistrálou s matkou v jednom kupé, chcesi totiž v Moskvě zavzpomínat na staré časy, kde vystupovala jako zpěvačka. Hlavní hrdina se seznamuje s krásami ruských žen a krajiny, ruských zvyků. Do toho řeší svůj rozpadající se osobní život s manželkou, co podala rozvod... Ta snaha o vtipy se podle mě nedařila, nebo působila děsně křečovitě, věru nevím, co vytknout dříve. Zda mátožnost postav, absenci scénáře, atd. Prostě utíkejte od toho ruského medvěda a dobromyslného čínského podnikatele hodně daleko, kdo ví, když včas vyskočíte z vlaku zachráníte si život, nebo nějaký ten čas. ()

Fingon

Číňan Ivan (pojmenovaný svou rusofilskou matkou podle Tarkovského Ivanova dětství) a jeho zběsilá dobrodružství během několikadenní jízdy vlakem z Pekingu do Moskvy. Cesta je to plná filmových citací (či alespoň oficiální anglické titulky) a docela mě bavila, ostatně jako všechny filmy režírované Zheng Zu, co jsem zatím měl možnost vidět. ()