Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

Recenzie používateľa Ronkar k tomuto seriálu (2)

Zámek a klíč (2020)

Kdybych neznal předlohu, možná bych dal tři hvězdy. Takhle jen dvě a to s odřenýma ušima! Komiks jsem četl už dost dávno a je to několik knih, takže to mám smotaný dohromady. Neva. Pamatuju si, že mě to moc bavilo. Šlo o mix rodinného dramatu, mysteriózní příběh, fantasy a navíc thriller s hororovými prvky. Zní to jako mišmaš ale fungovalo to. Narozdíl od Netflixu měl komiks temný nádech, místy hodně nepříjemný a hlavně koule od prvních stránek (spoiler: matka byla při přepadení znásilněna a zmrzačena (nedokáže chodit bez hole) + útočníci byli dva a jednoho z nich starší syn umlátil k smrti, když matku bránil. Proto je hodně psychicky v prdeli. Matka je po smrti manžela taky v hajzlu, chlastá jak duha, je mimo a děcka se tak musí starat více méně sami o sebe = jejich příběhy na střední a navazování vztahů je proto mnohem zajímavější a uvěřitelnější. Niternej konflikt dcery je sice zachován jenže opět je snížena jeho efektivita a zduvodneni. Herečka matky je divná, unylá, nezajímavá, furt se usmívá jako by vše byla pohoda jezz. Její dějová linka je změněna nejvíc, proto tu nepůsobí zajímavě. Start v komiksu je ostrej z dobrého důvodu. Čím horší trauma tím větší nutnost vnitřního konfliktu všech zůčastněných. V knize to funguje. V seriálu moc ne. Šlo primárně o dílo pro fanoušky žánru, ne teen diváky! Netflix vykastroval skvělou předlohu, udělal z ní prosluněnou nudu a dodal jen minimum zajímavých prvků (dům+klíče a jejich schopnosti). Mnoho děje je změněno a nahrazeno nesmysly a nelogickým jednáním postav. Dobře, přestanu fňukat, že jde o úlitbu mainstreamovému divákovi. Co se tedy povedlo? Klíčov vypadá fakt dobře. Herecké obsazení tria dětí mi přišlo vizuálně i herecky ok (to že se chovají občas jako idioti je chyba scénáře, ne herců). Sedla mi herečka v záporné roli a celkově dobré flashbacky a zobrazení vztahů v rodině (to se více méně podařilo), ale zbytek je podprůměr. Je to velká škoda, protože mohlo jít o pecku. První půle ještě šlape dobře, ale pak ztrácí seriál dech a poslední dvě episody jsou utrpení, protože pointa a twist je jasný už dávno před tím. Co jsme tedy dostali? Místy fajn, místy dost nudnou show, řemeslný průměr, vosklivy triky, divnou hudbu, nulový napětí a praktický žádnou atmosféru. Navrch rozháraný děj, který se rozpadá a má hrozně děr. Netflix je (až na výjimky) s adaptacemi fakt na prd. ()

Série 1 (2020) (S01)

Kdybych nečetl komiks, asi bych tomu dal tři, ale takhle nemohu. Předloze se to prostě nerovná v žádné směru. Průměrné. ()