Zámek a klíč

• USA Locke & Key
USA, (2020–2022), 21 h 31 min (Minutáž: 34–57 min)

Predloha:

Joe Hill (komiks)

Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Coby Bird, Asha Ashanti, Laysla De Oliveira, Griffin Gluck, Eric Graise, Connor Jessup, Emilia Jones, Hallea Jones (viac)

Recenzie používateľa Arkagas1989 k tomuto seriálu (3)

Zámek a klíč (2020)

Takže - komiksovou předlohu z pera Joe Hilla (syn Stephena Kinga) a Gabriela Rodrigueze absolutně miluju. Je to 6 našlapaných knih plných temnoty, lásky, démonů, kouzelných klíčů a rodinného drama. Jedná se o dílo, které nikdo jiný nevymyslel a které je svým motivem tak originální, že absolutně nechápu jak to Joe Hill vymyslel. Celé je to temné, krvavé a brutální, hodně se tu nehezky a nechutně umírá a vše je zahaleno pod rouškou tmy, beznaděje a hnusu, kde naději představují jen ony kouzelné klíče přátelství. Netflix se do toho pustil s vervou, i přesto, že produkci měl původně dělat Stephen Spielberg, který nakonec od spolupráce upustil. Ano, postavy zůstaly stejné, dějová linka se z větší části drží knih, i když ne ve všem a někdy i v dost zásadních věcech odbíhá, ale celkově to na mě působilo dobře. Ano, v knižní formě se jedná skutečně spíše o horor, zatím co tady máme tu čest sledovat dobře vyvedený fantasy seriál, na který se klidně můžete dívat s dětmi (můj případ) a užijete si to všichni. Chápu, že někteří sledující mohou být poněkud zmatení v přeskakování a retrospektivě, ale jelikož se jedná o první řadu, věřte, že pokud si druhá bude držet stejnou kvalitu, vše bude vysvětleno. Ostatně i v knihách člověk chápe věci postupně, tak jako se postupně objevují klíče. Vizuální stránka se mi líbila moc, Klíčov jako takový byl zachován dle nákresů z knih a celá atmosféra je víc než povedená. Jsem nadšená a ráda, že přišlo dílo, které totálně nezpackalo knihy. Doufám, že druhá série nezklame a udrží si kvality první. :) Moje hdonocení: 9/10 ()

Série 2 (2021) (S02)

Říká se, že druhá série nikdy nebude lepší než 1., ale u mě tahle druhá zatím vede. Konečně je totiž ukázáno jak se dostala do příběhu Dodge, co se skrývá v podmořské jeskyni a kdy to celé vlastně začalo a proč. To že se v Klíčově objevují nové klíče už je jen bonus, a konečně jsem se dočkala ztvárnění létajícího klíče, juch!  Celé je to zase skvěle pomuté a myslím, že i pro ty, co nečetli předlohy je to srozumitelné a nezmatené. Pokud bude 3.série tak temná jako je příběh v knihách, máme se ještě na co těšit. A pro ty, co se jim seriál líbí - rozhodně sáhněte po komiksech, protože styl Joa Hilla (syna Stephena Kinga) je skvělý a temný. A taťku fakt nezapře. ()

Série 3 (2022) (S03)

1.série byla skvělá, byť se jednalo o takové hodně zjednodušené představení Klíčova a dějin rodiny Lockových s jejich pastmi a strastmi ve formě Dodge ve studni, která je terorizovala. Druhá série na první sice hezky navázala, ale místy byla hodně zdlouhavá, nudná, opakující se a pořád nám neukázala ten drive hororového komiksu Joe Hilla. Doufala jsem, že tenhle drive se teda objeví ve 3.sérii a byť toho nebylo moc, tak ano! Za mě konečně alespoň malé přiblížení k tomu feelu knížek, byť náznakově.  Scény ale věrné předloze, konečně se dostáváme k démonům, herci ukazují že hrát skutečně umí a závěr má spád, byť je to vlastně strašně dojemný.  Chápu, že pro někoho, kdo nezná předlohu to může být zmatené, ale ve třetí sérii jsem konečně měla pocit, že nám tvůrci ukazují Klíčov takový, jakým byl Joem stvořen. A za to děkuju.  Za mě osobně se konečně ukončením přehoupl seriál z takové té rodinné feel good fantasy do něčeho temnějšího a přiblížil divákovi, že ne všechno co krásně vypadá, je ve skutečnosti krásné.  Moje hodnocení: 7/10 - víc ani ťuk, protože komiksy prostě miluju. ()